StoryEditor

Płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowicę obowiązkowo do końca 2024 r. Nabór wniosków tylko do 20 marca!

Do 20 marca 2024 roku rolnicy mogą ubiegać się o środki na inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Dofinansowanie pochodzi z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
18.03.2024., 10:46h

Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych – nabór trwa tylko do 20 marca! Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami Programu działań, podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, zobowiązane są dostosować powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w Programie działań, w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r. Oznacza to, że z dniem 1 stycznia 2025 r. wymóg dotyczący właściwego przechowywania nawozów naturalnych stanie się obowiązujący dla ww. podmiotów. Dlatego też zainteresowanie trwającym naborem jest dość duże.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie można otrzymać m.in. na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek. Dofinansowaniu podlega również zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

W jakiej wysokości przyznawana jest pomoc?

Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 150 tys. zł na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo.

Pomoc przyznawana jest w formie:

  • standardowych stawek jednostkowych (SSJ) – w przypadku realizacji inwestycji polegających na budowie nowych obiektów budowanych od podstaw, w tym:
    • zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
    • płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych,
  • refundacji części kosztów kwalifikowalnych - w przypadku pozostałych inwestycji.

W przypadku kosztów ponoszonych w formie standardowych stawek jednostkowych, pomoc przyznaje się w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych (w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”) lub w wysokości 60% (w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”) albo kwoty stanowiącej sumę:

1) iloczynów standardowych stawek jednostkowych, oraz odpowiednio:

  • pojemności zbiornika do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, lub
  • powierzchni płyty do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, oraz

2) kosztów ogólnych dotyczących tej inwestycji w wysokości nieprzekraczającej 10% kwoty obliczonej w sposób określony w pkt. 1 – jeżeli koszty takie zostały poniesione.

W przypadku pomocy przyznawanej w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych pomoc przyznawana jest w wysokości do:

  1. 50% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez rolnika niebędącego „młodym rolnikiem”.
  2. 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku operacji realizowanej przez „młodego rolnika”

Przy ustalaniu wysokości pomocy można również uwzględnić tzw. koszty ogólne, w wysokości nieprzekraczającej 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Przy naborze liczy się punktacja!

O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma uzyskanych punktów. Pod uwagę będzie brana m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, udział kosztów inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie, oraz to czy podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy występował już wcześniej o podobną pomoc.

Gdzie składać wnioski?

Dokumenty można dostarczać osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysyłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP. Co istotne,  kopie dokumentów dołączanych do wniosku dołącza się w formie kopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika Agencji lub podmiot, który wydał dokument, albo poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem

Agata Stachowiak/Księgowa Rolnika

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:55