StoryEditor

Pomoc suszowa 2024 w pytaniach i odpowiedziach. Podręczny poradnik rolnika

Od 29 lutego do 15 marca trwa przyjmowanie wniosków na pomoc suszową. W poprzednim artykule pisaliśmy w jaki sposób można wypełnić wniosek suszowy. W dalszym ciągu wokół pomocy suszowe jest jednak wiele pytań. Kto może się ubiegać o te pieniądze? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku? Gdzie złożyć wniosek o pomoc? Na jaką pomoc może liczyć gospodarz? Dzisiaj odpowiadamy na najczęściej zadawane przez rolników pytania!
05.03.2024., 15:59h

Poniżej publikujemy zestaw najczęściej zadawanych przez rolników pytań i odpowiedzi na nie związanych z pomocą suszową za 2023 rok przeznaczoną do wypłaty w 2024 roku.

image

Jak wypełnić wniosek o przyznanie pomocy suszowej za 2023 rok? [INSTRUKCJA]

1. Gdzie i jak złożyć wniosek o pomoc suszową?

Wnioski przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dokumenty można składać między 29 lutego 2024 r. a 15 marca 2024 r. osobiście lub przez osobę upoważnioną w placówce ARiMR, drogą listową, przez platformę ePUAP lub przy pomocy usługi mObywatel (na stronie gov.pl).

2. Czy pod uwagę jest brana tylko produkcja roślinna, czy zwierzęca, czy łączna wartość oszacowanych szkód?

Pod uwagę bierzemy wyłącznie szkody w produkcji roślinnej. Jeśli procent średniej rocznej produkcji roślinnej wynosi powyżej 30%, można składać wniosek o pomoc suszową.

3. Skąd pobrać protokół suszowy/ kalkulację?

Protokół oszacowania szkód albo kalkulację oszacowania szkód oraz informację o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, możemy pobrać ze strony „Zgłoś szkodę rolniczą (aplikacje.gov.pl)” po zalogowaniu za pomocą Profilu Zaufanego

4. Czy jeżeli mam poniżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej to mogę złożyć wniosek?

Nie, niestety nie ma takiej możliwości. Resort rolnictwa informował jednak, że rozważa uruchomienie nadzwyczajnej pomocy suszowej dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach straty suszowe w uprawach nie przekroczyły 30 proc.

5. Czy jest jakaś pomoc dla rolników, u których produkcja roślinna wyszła poniżej 30%?

Obecnie nie ma żadnego naboru na pomoc dla rolników poszkodowanych suszą w wysokości poniżej 30. Ale jak pisaliśmy wyżej MRiRW rozważa taką możliwość.

6. Jakie załączniki trzeba dołączyć do wniosku o pomoc suszową?

Podpisany przez rolnika wydruk protokołu oszacowania szkód albo kalkulacji oszacowania szkód, które zawierają informację o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy oraz kopie polis ubezpieczeniowych potwierdzających zawarcie umów ubezpieczenia upraw rolnych wraz z potwierdzeniem zapłaty tych polis.

7. Z którego roku dołączam polisę na uprawy?

Do wniosku dołączamy polisę za uprawy które objęte zostały suszą. Jeżeli rolnik ubezpieczał zarówno oziminy jak i jare, to dołącza dwie polisy - na oziminy (zawarta w 2022 roku) oraz polisa na uprawy jare (zawarta w 2023).

8. Składałem już wniosek na jesień. Czy muszę składać drugi raz?

Tak. Wniosek który składany był przez rolnika za pomocą aplikacji suszowej na jesień to jedynie wniosek o oszacowanie szkody spowodowanej suszą na polu rolnika. Na podstawie tego wniosku rolnik otrzymał protokół lub kalkulację oszacowania szkód i dopiero ten dokument uprawnia go do złożenia wniosku o wypłatę pomocy suszowej w terminie do 15 marca.

9. Czy jeżeli nie złożyłem wniosku o oszacowanie suszy na jesień za pomocą aplikacji suszowej to mogę starać się teraz o pomoc suszową?

Nie. uwierzytelniony przez producenta rolnego podpisany wydruk protokołu oszacowania szkód albo kalkulacji oszacowania szkód, które zawierają informację o powierzchni upraw rolnych, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, pobrany z aplikacji suszowej.

10. Czy to prawda, że pomoc wypłacana będzie jedynie do upraw, na których szkoda wystąpiła w wysokości minimum 30%?

Tak. Od tego roku pomoc wypłacana będzie wyłącznie do upraw, na której szkody powstałe w wyniku wystąpienia w 2023 r. suszyspowodowały utratę co najmniej 30% plonu. Przy wypłacie pomocy brane będzie więc pod uwagę nie tylko średnia wysokość szkody w produkcji roślinnej ale również poszczególne uprawy. Szczegółowy spis uznania szkody znajdziemy w informacji o uprawach i szkodach w wyniku suszy. Uprawy dla których % uznania szkody wynosi poniżej 30% nie będą brane pod uwagę przy wypłacaniu pomocy.

11. Ile pomocy suszowej dostanę?

Wysokość pomocy wynosi: 250 zł/ha, 500 zł/ha lub 1000 zł/ha w zależności od rodzaju upraw (TUZ albo grunt orny) oraz w zależności od procenta uznania szkody. Dodatkowo wysokość pomocy nie może przekroczyć 80% kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej lub 90 % kwoty obniżenia dochodu z produkcji roślinnej (w przypadku jeśli co najmniej 50% naszego gospodarstwa położona jest na obszarach ONW).

image

Pomoc suszowa 2023: nabór ruszył, zobacz stawki i POBIERZ WNIOSEK!

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:33