Uczestnicy webinarium zadawali wiele pytań naszemu redakcyjnemu ekspertowi Grzegorzowi Ignaczewskiemu. Jedno z nich dotyczyło kolidowania premii dla młodego rolnika ze wsparciem na restrukturyzację małych gospodarstw.
Premia dla młodego rolnika a restrukturyzacja małych gospodarstw z PROW
- Czy młody rolnik może przejąć gospodarstwo rolne i wystąpić o premię dla młodego rolnika, jeżeli jego rodzic, od którego ma to gospodarstwo przejąć, jest w trakcie programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw"? Czy przepisując gospodarstwo rolne przechodzi na nas także program poprzedniego właściciela? - pytała p. Kamila.
- Wszystko zależy od tego w jakiej formie miało by to gospodarstwo być przekazane. Ponieważ jeżeli będzie przekazane w całości, to wówczas następca przejmuje wszystkie zobowiązania poprzedniego właściciela. Jeżeli mówimy tu programie "Restrukturyzacja małych gospodarstw" z PROW 2014 - 2020, to myślę, że można takie zobowiązanie przejąć i nie wyklucza to następcy z ubiegania się o premię dla młodego rolnika - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski.
Premia dla młodego rolnika a rozwój małych gospodarstw z PS WPR
Zdaniem naszego eksperta inaczej sytuacja wygląda w przypadku przejmowania gospodarstwa, które otrzymało premię na rozwój małego gospodarstwa z PS WPR na lata 2023 - 2027.
- Jeżeli natomiast mówimy o dotacji na rozwój małych gospodarstw, przyznanej w ramach PS WPR 2023 - 2027, to obawiam się, że przejęcie takiego gospodarstwa wyklucza następcę z otrzymania premii dla młodego rolnika - tłumaczy Grzegorz Ignaczewski.
Kto może otrzymać premię dla młodego rolnika w 2024 roku?
Zgodnei z przepisami o 200 tys. zł premii z ARiMR może się ubiegać się osoba fizyczna, która:
- w dniu złożenia wniosku ma ukończone 18 lat i ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat);
- rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej;
- ma numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i rozpocznie uzupełnianie kwalifikacji (wykształcenia) najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy;
- złoży biznesplan oraz zobowiąże się do zrealizowania go w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym niezależenie od daty zawarcia umowy.
ARiMR przypomina, że pomoc przysługuje tylko raz na osobę i gospodarstwo wskazane w biznesplanie dla roku wyjściowego i docelowego, z wyjątkiem przypadków wymiany gruntów, śmierci poprzedniego beneficjenta, rezygnacji z pomocy lub zwrotu 100% kwoty wypłaconej pomocy.