StoryEditor

Rolnictwo 4.0: niebawem wnioski będą rozpatrzone i ruszy kolejny nabór

Rolnictwo 4.0 to nabór historycznie krótki, bo trwał tylko 3 dni. Czekamy na rozpatrzenie wniosków z zeszłego roku i czekamy na nowy nabór. Na temat możliwych terminów dot. Rolnictwa 4.0 rozmawiał Bartłomiej Czekała, Dyrektor Ds. Rozwoju Cyfrowego z ekspertem firmy Agraves.

23.10.2024., 16:00h

Podczas seminarium „Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce” w PODR w Szepietowie, na temat dofinansowań inwestycji w ramach naboru Rolnictwo 4.0 mieliśmy okazję porozmawiać z Mikołajem Baumem z firmy Agraves. Okazuje się, że już niebawem wnioski z ubiegłego roku będą rozpatrzone i możliwe, że również ruszy nowy nabór wniosków na Rolnictwo 4.0.

Kiedy wnioski na Rolnictwo 4.0 z 2023 r. będą rozpatrzone?

- Według informacji, które mam z ARiMR, tych wniosków było bardzo dużo. Agencja ma też ograniczone kadry i zasoby. Jest deklaracja, że wnioski zostaną rozpatrzone do połowy listopada. To czas kiedy możemy spodziewać się ostatecznych rozstrzygnięć – zaznaczył Mikołaj Baum. Dodał, że mimo iż kolejny nabór wniosków na Rolnictwo 4.0 powinien w zasadzie ruszyć lada chwila, to jednak ARiMR wstrzymuje się z jego uruchomieniem.

Kiedy ruszy nabór na Rolnictwo 4.0 w 2024 r.?

Zaznaczył, że jest szansa na to, że nabór najprawdopodobniej ruszy na przełomie grudnia i stycznia.

Jeżeli rolnicy chcą już teraz ubiegać się o zakup maszyn rolniczych, mogą skorzystać z uruchomionego dzisiaj naboru wniosków na Inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska. Jednak wykaz maszyn będzie się różnił, gdyż w Rolnictwie 4.0 główny nacisk kładziony jest na rolnictwo precyzyjne i cyfrową współpracę ciągnika z maszynami, natomiast w Inwestycjach OŚiK katalog maszyn i urządzeń rolniczych jest nieco inny. Możemy kupić specjalistyczne siewniki, rozsiewacze nawozów, wozy asenizacyjne i rozrzutniki obornika.

O tym, jakie jeszcze formy wsparcia w zakresie zakupu maszyn mają rolnicy obecnie dowiesz się z wywiadu Bartłomieja Czekały, Dyrektora Ds. Rozwoju Cyfrowego z ekspertem firmy doradczej Agraves.

Projekt "Transformacja cyfrowa rolnictwa w Polsce" jest realizowany przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Wsparcia Technicznego i we współpracy z Dyrekcją Generalną ds. Wsparcia Reform Strukturalnych Komisji Europejskiej (DG REFORM)

image
Founded by the European Union
FOTO: Founded by the European Union
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 11:34