StoryEditor

Większa pomoc de minimis - MRiRW wznawia pomoc dla rolników

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdziło informacje o zwiększeniu pomocy de minimis dla rolników. Ile będzie wynosić wsparcie?

19.12.2024., 11:25h

Zmiany w pomocy de minimis, a konkretnie w wysokości pomocy zostały przyjęte 10 grudnia 2024 roku. Na wniosek KRIR, MRiRW poinformowało o kolejnej wersji projektu zmiany rozporządzenia o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis w sektorze rolnym. Więcej o tym pisaliśmy m.in. TUTAJ. 

Zmiany w pomocy de minimis

Komisja Europejska wystosowała również komunikat prasowych, w którym poinofrmowała: 

- Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie państwa członkowskie mogą udzielać wsparcia w tym sektorze w wysokości do 20 tys. euro na beneficjenta (25 tys. euro, jeżeli w państwie członkowskim istnieje centralny rejestr pomocy de minimis) w okresie trzech lat podatkowych. Nie muszą też wcześniej zgłaszać takiego wsparcia do zatwierdzenia przez Komisję. Oprócz tych pułapów na beneficjenta dla każdego państwa UE wyznaczono maksymalną kwotę krajową tego rodzaju wsparcia (tzw. „limit krajowy”), aby zapobiec potencjalnym zakłóceniom konkurencji.

Przyjęte zmiany obejmują:

  • zwiększenie maksymalnego pułapu de minimis z 25 tys. euro do 50 tys. euro na przedsiębiorstwo w okresie trzech lat. Ma to odzwierciedlać różne czynniki, w tym zdobyte doświadczenie, a także zmiany na rynku oraz wyjątkową inflację sektorową w ostatnich latach, a także, w dalszej perspektywie, inflację, jaka jest spodziewana do czasu wygaśnięcia rozporządzenia;
  • dostosowanie „limitów krajowych”, które oblicza się na podstawie wartości produkcji rolnej państwa członkowskiego. Limity krajowe zaktualizowano z 1,5 proc. do 2 proc. krajowej wartości produkcji rolnej. Przedłużono przy tym okres odniesienia, który zamiast lat 2012–2017 będzie obejmował lata 2012–2023. Pozwala to uwzględnić zwiększoną wartość produkcji rolnej, zwłaszcza w ostatnich latach, przez co zwiększy się limit krajowy dla wszystkich państw członkowskich;
  • zniesienie „pułapu sektorowego”, który uniemożliwiał państwom członkowskim przyznanie pomocy de minimis przekraczającej 50 proc. pułapu krajowego temu samemu sektorowi produktów;
  • wprowadzenie obowiązkowego centralnego rejestru pomocy de minimis na poziomie krajowym lub europejskim. Zwiększy to przejrzystość i zmniejszy obciążenia administracyjne rolników, którzy prowadzą działalność głównie jako mikroprzedsiębiorstwa i obecnie korzystają z systemu oświadczeń własnych. Ponadto rolnicy nie będą już musieli samodzielnie monitorować zgodności z przepisami (obecnie państwa członkowskie prowadzą takie centralne rejestry dobrowolnie);
  • przedłużenie okresu obowiązywania zmienionego rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie do 31 grudnia 2032 r.

Prawie 700 mln dla polskiego rolnictwa

Dzisiaj na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ukazała się kolejna informacja, dotycząca pomocy de minimis, zostało potwierdzone zwiększenie limitu całkowitej pomocy do 50 tys. euro w okresie trzech lat, liczonych jako okres trzech pełnych lat. Kolejna informacja o podniesieniu kwoty górnego limitu krajowego dla Polski z kwoty 295,932 mln euro do 682,850 mln euro w okresie trzech lat.

image

Zmiany w ekoschematach i nie tylko: rewolucja w dopłatach bezpośrednich 2025

- Powyższe zmiany zostały wprowadzone m.in. dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi  Czesława Siekierskiego w Komisji (UE), który wnioskował o podwyższenie indywidualnego limitu dla rolnika jak i krajowego limitu pomocy dla Polski - poinformowało MRiRW. 

 

Bernat Patrycja

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 03:47