StoryEditor

Mikrobiogazownie to lepsza efektywność gospodarstwa

Gospodarstwa z produkcją zwierzęca mają szansę na poprawę rentowności, m.in. za sprawą biogazowni, która nie zawsze musi oznaczać kilkunastomilionową inwestycję. Za kwotę około 2 mln można w krótkim czasie wybudować kompletną biogazownię o mocy do 50 kW – przekonuje Adam Orzech z firmy Naturalna Energia Plus.

02.09.2024., 13:49h

Biogazowanie w Polsce

W Polsce pracuje już ponad 80 biogazowni dostarczonych i wybudowanych przez firmę Naturalna Energia Plus. Najczęściej to mikro instalacje o mocy 22 kW lub 44 kW, co pozwala na uniknięcie czasochłonnych procedur związanych z uzyskaniem zezwolenia na budowę czy przyłączenia źródła do sieci energetycznej. To praktyczna forma zagospodarowania gnojowicy i innych odpadów z produkcji zwierzęcej, które po procesie fermentacji metanowej w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza tworzą poferment. To wartościowy nawóz organiczny, który w odróżnieniu od gnojowicy nie zakwasza gleby, podnosi jej żyzność i pozwala go aplikować na glebę niemal przez cały rok.

Zainteresowaniem inwestycją w mikrobiogazownie powinni się wykazać hodowcy utrzymujący w systemie bezściołowym (potrzebna gnojowica) przynajmniej 250 krów, lub 2 tys. tuczników. Taka skala produkcji pozwala na wydajną pracę biogazowni, wymagającej regularnego zasilania w nowy substrat. Oprócz energii elektrycznej, która w większości bywa pożytkowana bezpośrednio w gospodarstwie, a jej nadmiar jest sprzedawany do sieci, podczas spalania biogazu i wytwarzania prądu powstają spore ilości energii cieplnej w ilości porównywalnej  do skali produkcji energii elektrycznej. Część potrzebna jest do utrzymania temperatury w zbiorniku fermentacyjnym, a nadmiar wykorzystać można do ogrzewania domu i innych budynków w gospodarstwie.

Powiązanie gospodarstwa rolnego z mikrobiogazownią, pozwala na zwiększenie przychodów i ustabilizowanie kosztów prowadzenia gospodarstwa – mówi Adam Orzech. Nie bez znaczenia jest też możliwość skorzystania w atrakcyjnego finansowania inwestycji w biogazownie sięgającego nawet 65%.

Seminarium Energia odnawialna w rolnictwie

O tym wszystkim porozmawiamy już za tydzień 10 września w Miłosławiu (woj. wielkopolskie) podczas Seminarium Energia odnawialna w rolnictwie. Jednym z prelegentów w sesji poświęconej produkcji biogazu będzie Adam Orzech reprezentujący firmę Naturalna Energia Plus, głównego partnera Seminarium. Zapraszamy! Zapisy na oze.topagrar.pl

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 15:54