StoryEditor

Ogromny potencjał polskich biogazowni i rynku biometanu. Rząd zagwarantuje strategię rozwoju?

Polscy przedsiębiorcy uważają, że posiadamy ogromny potencjał rozwoju rynku biogazu oraz biometanu. Apelują również do rządu o zmiany legislacyjne i zagwarantowanie długoterminowej strategii na rzecz rozwoju tego rynku. Tematy te zostały poruszone podczas rozpoczętego dzisiaj II Forum Polskiej Organizacji Biometanu w Warszawie.

11.09.2024., 15:07h

REPowerEU i wykorzystanie biometanu

Ambitny plan Komisji Europejskiej REPowerEU, zakłada zwiększenie rocznej zrównoważonej produkcji i wykorzystania biometanu w UE na poziomie 35 miliardów metrów sześciennych do 2030 roku. Krajowy potencjał wytwarzania biometanu szacowany jest na około 8 mld m3 rocznie, a Polska zajmuje miejsce w pierwszej czwórce państw Unii Europejskiej pod względem możliwości jego wytwarzania. Dotychczas, pomimo ogromnego potencjału w naszym kraju nie powstała żadna instalacja produkująca zeroemisyjny i ekologiczny odpowiednik gazu ziemnego. Należy zatem podjąć wszelkie działania mające na celu rozwój sektora biometanu w najbliższych latach.

Zobacz także: Relacja z seminarium top agrar Energia odnawialna z rolnictwa

Bezpieczeństwo energetyczne nie jest dane raz na zawsze

Podczas rozpoczęcia obrad głos zabrał Miłosz Motyka wiceminister klimatu i środowiska, który zauważył, że dyskusja na temat biogazu jest dyskusją nie tylko na temat teraźniejszości, ale także przyszłości polskiej gospodarki, energetyki i rolnictwa.

- To co wydarzyło się w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy od lutego 2022 r. zwraca nam uwagę, że bezpieczeństwo energetyczne nie jest dane raz na zawsze. Należy o tym bezpieczeństwie myśleć przyszłościowo. Agresja Rosji na Ukrainę wzmocniła nasze myślenie o bezpieczeństwie energetycznym w kontekście niezależności. Biogaz i biometan, na co wskazują wszystkie analizy oraz branża rolno-spożywcza, są wielką szansą dla polskiej gospodarki. Ten potencjał jest ogromny. Mamy szansę stać się potentatem w zakresie produkcji biometanu na skalę europejską – powiedział wiceminister Motyka.

Wsparcie dla biogazowni

Wiceminister poinformował, że rząd planuje tak zmienić przepisy, aby proces inwestycyjny został skrócony oraz wpisanie wprost wsparcia dla biogazowni powyżej 1 megawata. Zapowiedział także zwiększenie środków finansowych w ramach programu Energia dla Wsi oraz funduszu modernizacyjnego dla przedsiębiorców oraz rolników, którzy chcą przeprowadzić transformację energetyczną.

- Wiemy dzisiaj, że bez rozwoju sektora biogazu i biometanu nie będzie rozwoju sektora rolno-spożywczego. Nie będzie wzrostu eksportu polskiej żywności, która stała się marką na całym świecie – dodał wiceminister M. Motyka.

Przedsiębiorcy oczekują wsparcia do rządu

Zdaniem przedsiębiorców z branży potencjał biometanu może odgrywać kluczową rolę w krajowym mikście energetycznym i poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne.

- Obecnie mamy zdywersyfikowane źródła dostaw gazu do Polski, teraz czas na ich dekarbonizację. Dlatego powinniśmy maksymalizować możliwości jakie daje nam rynek – mówiła podczas II Forum Polskiej Organizacji Biometanu Agnieszka Ozga dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej firmy Gaz-System, która dodała, że to czego oczekują teraz przedsiębiorcy od rządu to wsparcie inwestycyjne oraz „pozytywne wsparcie regulacyjne”.

A już teraz widać wzrost wniosków biometanowni o przyłączenie do sieci przesyłowej.  W latach 2019-2020 takich wniosków było zaledwie 9. Ale w 2022 r. wniosków było 18. Do września tego roku tych wniosków jest już ponad 150.

– To tylko pokazuje jaka jest dynamika i jak ten rynek się zmienia – dodała A. Ozga.

Ile w Polsce jest biogazowni, a ile w UE?

Jak podaje agencja Newseria na koniec 2023 roku w Polsce było 388 biogazowni i żadnej biometanowni. Dla porównania w Europie już rok wcześniej było odpowiednio niemal 19,5 tys. i ponad 1,3 tys. takich instalacji. Członkowie Polskiej Organizacji Biometanu, w oficjalnym stanowisku wysłanym do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, deklarują do 2030 roku inwestycje w projekty biometanowe na poziomie przynajmniej 17,5 mld zł, co pozwoliłoby na produkcję 2 mld m3 biometanu rocznie w Polsce.

– Do tego konieczne są jednak zmiany legislacyjne oraz zagwarantowanie branży długoterminowej strategii na rzecz rozwoju rynku – wskazuje Michał Tarka dyrektor generalny Polskiej Organizacji Biometanu.

image

Biogaz łączy rolnictwo i przemysł. Jakie korzyści dla rolników płyną ze współpracy?

WK

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 09:56