StoryEditor

Polska 20 lat w UE: jak zmieniły się maszyny rolnicze i gospodarstwa?

Jeszcze w 2000 roku w polskich gospodarstwach dominował mało wydajny i dość awaryjny sprzęt. Wystarczyło 20 lat solidnego wsparcia w modernizacji gospodarstw. Jakimi maszynami pracujemy obecnie?
01.05.2024., 07:00h

Polski rynek ciągników rolniczych

Rynek ciągników rolniczych jest zwierciadłem kondycji całej branży, bo zależy od koniunktury w rolnictwie, poziomu technologicznego w przemyśle maszyn rolniczych oraz od ich relacji do cen skupu produktów rolniczych. Powyższy wykres doskonale prezentuje dynamikę rynku wskutek realizacji programów przedakcesyjnych, np. SAPARD, a później "Modernizacji gospodarstw" z PROW. Nowoczesny ciągnik jest bramą do rozwoju gospodarstwa, bo pociąga za sobą konieczność zakupu dalszego wyposażenia, dlatego wraz z upływem lat rynek nowych ciągników malał, bo środki z dotacji wykorzystywano na wymianę maszyn towarzyszących.

Potężne wsparcie unijne

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 01:05