StoryEditor

Rekordowe zbiory kukurydzy na ziarno: czy UE pomoże ustabilizować rynek?

Czy w świetle największych w historii zbiorów kukurydzy na ziarno w Polsce, które przytrafiły się akurat wówczas, gdy z jakością zbieranej pszenicy nie było najlepiej, uda się doprowadzić do równowagi podaży z popytem?
27.03.2024., 07:58h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Zbiory wyższe niż w ostatnich latach
  • Dynamiczny handel
  • Racjonalne rozwiązanie
  • Zapasy pozostaną bezpieczne
  • Najwięksi importerzy kukurydzy w UE (VII–II)
  • Globalne zbiory i zużycie kukurydzy
  • Import i główni dostawcy kukurydzy do UE (VII–II)
  • Zbiory i zużycie kukurydzy w UE

Unia Europejska jest importerem kukurydzy netto i raczej nie da się z jej importu zrezygnować całkowicie, ale okresowe ograniczenie zakupów zewnętrznych i lepsze rozdysponowanie kukurydzy z krajów wspólnotowych, w których jest jej nadmiar, stanowić powinno wyzwanie, z którym UE powinna sobie poradzić. Jeśli w kraju się nie udaje skonsumować kukurydzy, wyprodukowanej w ilości 9,2 mln t w tym sezonie, to rozwiązań musimy szukać za granicą. Takie możliwości powinna stwarzać Unia Europejska, która po części została utworzona w celu ochrony interesów na własnych rynkach. Taki rok, jak obecny, jest więc szczególną okazją do potwierdzenia podstawowych zasad Wspólnoty.

Zbiory wyższe niż w ostatnich latach

Przyglądając się światowej produkcji kukurydzy USDA prognozuje, że w tym sezonie zbiory obniżą się o 2,3 mln t – do 1 mld 230 mln t, przy spadkach w Republice Południowej Afryki (z 16,8 do 15,5 mln t), Ukrainie (z 30,5 do 29,5 mln t), Meksyku (z 25 do 24 mln t) i Rosji (z 17 do 16,6 mln t), które są częściowo zrównoważone wzrostami w Argentynie (z 55 do 56 mln t). Natomiast dane napływające z USA pozostają bez zmian, Stany Zjednoczone zbiorą 389,7 mln t kukurydzy, z czego zużyją w kraju 316,4 mln t, wyeksportują 53,3 mln t i na zapas kończący sezon zostawią 55 mln t.

Pomimo ostatnich redukcji globalne zbiory kukurydzy w tym sezonie będą i tak zdecydowanie wyższe od zbieranych w ostatnich sezonach. Światowe wykorzystanie kukurydzy dochodząc do 1 mld 212 mln t, w tym sezonie będzie o 11 mln t większe niż przed rokiem, kiedy to świat, mierząc się z niemal 50-milionowym spadkiem produkcji jechał na 9-milionowym minusie.

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 16:32