KE, uwzględniając rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczące wprowadzenia do obrotu ś.o.r. na rynku państw członkowskich UE oraz inne uchylające dyrektywy i oceny ryzyka tej s.cz., stwierdza, że kryteria zatwierdzenia przewidziane w art. 4 ww. rozporządzenia nie zostały spełnione i należy zmienić dokument zatwierdzający jej stosowanie, tj. rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 540/2011, które wygasa 15 listopada 2024 r.
Do kiedy można używać s-metalachlor w kukurydzy?
Warto dodać, że poza kukurydzą substancja ta ma tzw. zastosowanie małoobszarowe w uprawie:
- słonecznika,
- soi,
- sorgu,
- prosie oraz niektórych warzywach i roślinach ozdobnych, w tym krzewach.
KE postanowiła ponadto, że państwom członkowskim należy przyznać wystarczający czas na cofnięcie krajowych zezwoleń na stosowanie środków zawierających jako s.cz. S-metolachlor do 23 kwietnia 2024 r. oraz na zużycie zapasów tych produktów, co powinno nastąpić do 23 lipca 2024 r.
Zobacz także: Stan fitosanitarny zbóż ozimych na początku roku – subiektywna ocena eksperta
Wszczęta procedura nie wyklucza jednocześnie możliwości złożenia nowego wniosku dotyczącego zatwierdzenia tej s.cz. Rozporządzenie nieodnawiające zezwolenia na dalsze stosowanie rozpatrywanej s.cz. wchodzi w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE i wiąże w całości wszystkie państwa członkowskie UE.
[bie]