StoryEditor

Siewnik punktowy: nowoczesny i precyzyjny [raport z 4 gospodarstw]

Nowoczesne siewniki punktowe to uniwersalne maszyny, których rolnicy i firmy usługowe używają do siewu kilku gatunków. Jest jeden wyraźnie widoczny trend: sprzęt musi współpracować z GPS i oferować rozwiązania rolnictwa precyzyjnego.
14.04.2024., 08:20h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Siewnik punktowy
  • Zmienna obsada wyrównuje łan
  • Klimat wymaga zmian
  • Mapa = stan faktyczny
  • Początek z Kujaw
  • Wjeżdżając na pole, już myślę, jak z niego wyjechać
  • Dokładność do bólu
  • Z liniami prowadzenia łatwiej
  • Do siewu zbóż
  • Na Żuławach tylko doświadczenie i obserwacja pracy
  • Duży nacisk to podstawa
  • Niezbędna nawigacja

Siewnik punktowy

Wystarczy dysponować kilkoma kompletami tarcz nasiennych, różniących się liczbą i wielkością otworów, aby wszechstronnie wykorzystywać jeden siewnik np. do siewu buraków, słonecznika, kukurydzy i rzepaku. Elektryczny napęd tarcz zamiast mechanicznego z przekładnią łańcuchową otwiera drzwi do szerokich możliwości rolnictwa precyzyjnego. Kontrola sekcji, która daje nie tylko wymierne korzyści w mniejszym zużyciu drogiego materiału siewnego, jest już dzisiaj standardowym wyposażeniem.

Kolejna, coraz częściej wykorzystywana możliwość, to zmienna obsada roślin na polach z mozaiką glebową. Ta technologia najlepiej sprawdza się w przypadku słonecznika, który uprawiany jest na najsłabszych glebach, kukurydzy i rzepaku. Buraki rzadko kto sieje na wadliwych kompleksie glebowym, więc zmienny wysiew nie jest tutaj tak bardzo popularny.

Dokładny układ prowadzenia i opcje różnych ścieżek przejazdowych dają nieograniczone możliwości organizowania schematu pracy na polu. Warto się o to pokusić, aby ograniczyć np. ugniatanie obsianej powierzchni pola na uwrociach. Pozostaje jeszcze siew na bardzo trudnych w uprawie zwięzłych glebach. Tutaj najwięcej zależy nie od elektroniki, ale konstrukcji i wyposażenia siewnika. O tych i innych zagadnieniach rozmawialiśmy z rolnikami i usługodawcami w różnych regionach kraju.

Zmienna obsada wyrównuje łan

– Mniejsza obsada roślin na stanowiskach o niższym potencjale plonowania pozwala obniżyć koszty materiału siewnego. Ważne jest to, że nie wprowadzamy tutaj żadnych cięć, które mogłyby niekorzystnie odbić się na plonie. Korzyści tej technologii zauważalne są w latach z wyraźnym niedoborem wody – mówi Marek Bielaszewski z miejscowości Pogorzelica w woj. zachodniopomorskim. Młody rolnik wspólnie z siostrą Martą i bratem Jarosławem gospodaruje obecnie na areale ok. 900 ha wraz z gruntami dzierżawionymi. Chęć rozwoju wiązała się także z inwestycjami w nowoczesne maszyny.

image
Marek Bielaszewski
FOTO: Konieczka, Szymczak

– Zawsze kupowałem wydajne maszyny, z tego też powodu w 2014 roku założyłem firmę usługową, która pozwala na bardziej intensywne wykorzystanie maszyn – informuje Bielaszewski.

Wizytówka gospodarstwa

Marek Bielaszewski, Pogorzelica, gm. Radowo Małe

  • powierzchnia gospodarstwa ok. 900 ha z dzierżawami, pszenica ozima ok. 250 ha, rzepak ozimy ok. 250 ha, kukurydza ok. 200 ha, jęczmień ozimy, groch, słonecznik, żyto ok. 200 ha.
  • Fima usługowa AgroWest, od siewu po zbiór, pakowanie ziarna w rękawy.

Klimat wymaga zmian

Coraz większe problemy z niedoborami wody sprawiły, że również na północy uprawa kukurydzy mocno zyskała na popularności.

– Udało mi się dobrze wstrzelić w dynamiczny rozwój uprawy kukurydzy w Zachodniopomorskiem. W mojej okolicy uprawia się dużo kukurydzy na biogaz – mówi Bielaszewski. Pierwszym siewnikiem do siewu tej ciepłolubnej rośliny był sześciorzędowy Väderstad Tempo T6. Obecnie zastępuje go model Tempo TPV 12 z frontowym zbiornikiem nawozu. Zdaniem rolnika to bardzo uniwersalna maszyna, którą w rozstawie sekcji 45 cm sieje buraki, słonecznik i rzepak. W tej konfiguracji siewnik ma 12 sekcji. Dzięki dokręcanym elementom ramy, siewnik można przygotować do siewu kukurydzy w rozstawie 75 cm z 10 sekcjami.

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 05:01