StoryEditor

Dron rolniczy DJI Agras T50 – jakie są możliwości bezzałogowca?

Podczas targów Agro Show w Bednarach firma TPI zaprezentowała drona rolniczego DJI Agras T50. Co potrafi ten bezzałogowy sprzęt?

01.11.2024., 10:00h

Drony w rolnictwie precyzyjnym

Drony w rolnictwie odgrywają kluczową rolę jako narzędzia rolnictwa precyzyjnego. Są one niezwykle wszechstronne i skuteczne w monitorowaniu i zarządzaniu polami uprawnymi. Mogą śledzić rozwój upraw, wcześniej wykrywać problemy i szybko podejmować odpowiednie działania. Dzięki swoim możliwością przyczyniają się do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów produkcji.

Zobacz także: Dotacje na Rolnictwo 4.0: Nabór 2023 i 2024 – mamy najnowsze informacje dla rolników!

Co istotne drony znajdują się na liście maszyn i urządzeń rolniczych do programu: Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, którego nabór ruszył 23 października.

Więcej o tym piszemy TUTAJ: 200 tys. zł na 112 maszyn i urządzeń rolniczych. Nabór już niedługo! (WARUNKI, LISTA)

Na tegorocznej wystawie w Bednarach firma TPI zaprezentowała największego drona rolniczego od DJI. DJI Agras T50 w podstawowej wersji wyposażony jest w zbiornik na ciecz roboczą o pojemności 40 l. Taka wielkość zbiornika pozwala na wykonanie oprysku z wydajnością do 21 hektarów w jedną godzinę (przy dawce 15 l/ha).

Co ważne w dronie istnieje możliwość zmiany zbiorników i zamontowanie rozsiewacza do materiałów sypkich o pojemności 75 l co przekłada się na 50 kg produktu. W nowej wersji drona T50 system rozsiewu został ulepszony i lepiej zabezpieczony przed korozją. Granulacja, która jest akceptowana pozostaje bezmian jest to od 0,5 mm do 5 mm. Dronem Agras możemy wysiewać nawozy mineralne, ale również rzepak, rośliny motylkowe, rośliny poplonowe, pokarm dla ryb czy trawy.  Aby zapewnić wydajność wysiewu DJI zaprojektowało szerszy otwór do wsypania produktu. Talerz wysiewający został wzmocniony tak by można było osiągnąć jeszcze większą prędkość obrotów. Takie rozwiązania pozwalają osiągnąć wydajność 225 kg/ha przy szerokości roboczej 8 metrów i prędkości lotu 10 m/s.

Krople wytwarzane są przez dysze rotacyjne, czyli atomizery, dzięki czemu można płynnie zmieniać ich wielkość w zakresie 50 do 500 μm. Zarówno wielkość kropli jak i inne parametry lotu ustawiana jest w aparaturze DJI RC Plus.

image
FOTO: DJI

Aparatura sterująca RC Plus

Aparatura sterująca RC Plus była już w Agrasie T40 lecz ten nie latał w Europie. W przypadku drona rolniczego T50 również mamy zintegrowaną aparaturę RC Plus na której poruszamy się w aplikacji Agriculture. Ekran o przekątnej 7 cali daje wiele możliwości nie tylko planowanie misji czy podglądzie na żywo. Nowością w DJI Agras T50 jest możliwość mapowania pól lub sadów. Mapowanie odbywa się przy pomocy kamery zamontowanej na gimbalu. Dron leci na wysokości 30 metrów nad ziemią i wykonuje zdjęcia, które są przesyłane na kontroler lub na chmurę DJI Smart Farm.

image
FOTO: DJI

Sygnał i systemy bezpieczeństwa

DJI Agras T50 posiada transmisję O3 na odległość 2 km co sprawia, że transmisji danych pomiędzy kontrolerem a dronem jest w pełni szyfrowana oraz dane są przesyłane w wysokiej jakości. Dron został wyposażony w większą ilość radarów niż jego poprzednicy. Dwa radary, szereg czujników pozwalają na wielokierunkowe wykrywanie przeszkód oraz inteligentne ich ominięcie. Dzięki takim sensorom podąża po plantacji na określonej wysokości bez potrzeby wcześniejszego mapowania. Wszystkie wrażliwe elementy takie jak radary czy kable są pokryte specjalną powłoką co minimalizuje ich uszkodzenie.

Dwie pary łopat i dwa silniki

Silniki o podwójnych łopatach pozwalają zmniejszyć wielkość drona, a dodatkowo zwiększyć jego ładowność. Pęd powietrza jaki powstaje poprzez poruszanie się łopat zapewnia lepszą penetrację łanu poprzez jego rozłożenie oraz równomierne pokrycie liści. Takie rozwiązanie szczególnie sprawdzi się w sadach gdyż ruch liści na drzewie powoduje pełne pokrycie drzewka. Zamontowanie dodatkowej pary łopat pozwala podnieść nośność o 30% przy powiększeniu akumulatora tylko o 3,5%. W sytuacji uszkodzenia któregoś z silników dron jest w stanie bezpiecznie wylądować pracując na nieparzystej ilości silników. Dzięki takiemu rozwiązaniu dron jest bardziej bezpieczny.

image

Tani system nawigacji do prowadzenia ciągnika. Jak go zamontować i jak działa?

Omijanie przeszkód

Dron rolniczy DJI Agras T50 automatycznie podąża za terenem bez potrzeby wcześniejszego mapowania. Rozwiązanie te zapewnia utrzymanie wysokości nad plantacją czy to roślinną czy sadowniczą. Szereg czujników sprawia, że oprócz tego, że jest bezpieczny, to sam płynnie omija przeszkody na zadanej kwaterze. Agras T50 jest przystosowany do precyzyjnego i bezpiecznego oprysku nawet w stromych zboczach.

Bateria

Dron DJI Agras T50 pobiera energię z inteligentnego akumulatora DB1560 o pojemności 30 Ah. Producent rekomenduje ładowarkę C10000 o mocy ładowania 9000W. Ładowarka posiada zabezpieczanie dostosowujące się do dużej mocy. Co istotne baterie z modelu T30 również są kompatybilne z dronem T50. Jak podaje producent w pełni obciążony dron przygotowany do oprysku może pracować w powietrzu ok. 7 min (masa startowa 92 kg z baterią 30Ah).

Nowe funkcje aplikacji DJI Agriculture:

  • podział pola
  • podział pola na kilka części - oprysk ze zmienną dawką
  • możliwość zapisania ścieżki AB - wydajniesza praca podczas ponownego lotu
  • misja wielowątkowa - pozwala wybrać wiele pól w jednej misji (możliwość przelotu na drugą plantację)
  • oprysk boczny polegający na dokładnym opryskaniu uwrocia lub blisko przeszkody
  • możliwość zwiększenia szerokości przelotu
  • segmentacja trasy w sadach
image
FOTO: DJI

Krzysztof Gębski

źródło: TPI, DJI 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. listopad 2024 06:56