StoryEditor

Jak działa LaserWeeder? Zwalczanie chwastów laserem

Sztuczna inteligencja zyskuje coraz więcej zastosowań w rolnictwie. AI może nawet pomóc w ograniczeniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin – herbicydów. Przekonaj się, jak działa Laser Weeder!
28.04.2024., 11:00h

Narzędzie zaprojektowane przez amerykański start-up - firmę Carbon Robotics wykorzystuje wspierane przez stuczną inteligencję kamery o wysokiej rozdzielczości aby identyfikować chwasty i uprawy w czasie rzeczywistym. Dzięki oświetleniu obszaru roboczego chwastownika przez 9 listw LED, można nim pracować również w nocy. Deklarowana przez producenta dokładność z jaką narzędzie wysyła porcję energii skupionej w wiązce światła do namierzonych chwastów mieści się w 1 milimerze.

image
FOTO: Carbon Robotics

Zobacz także: Komputer pomoże w orce i uprawie - supernowoczesne pługi i agregaty

Termin zwalczania chwastów

Jak to bywa w przypadku walki z chwastami, niezależnie czy mechanicznej, chemicznej itp. kluczowym dla skutecznośći zabiegu jest termin jego wykonania, dlatego amerykanie zdecydowali, że LaserWeeder będzie dostępny również z gąsienicowym układem jezdnym. Ma to umożliwić pracę narzędzia w cięższych warunkach terenowych szczególnie, że 6-metrowa konstukcja "laserowego chwastownika" waży ponad 4 tony.

image
FOTO: Carbon Robotics

Kamery, lasery - jak Laser Weeder?

Proces identyfikacji chwastów przez Laser Weeder jest niezwykle skomplikowany. Do rozpoznawania chwastów narzędzie wyskorzystuje 12 kamer z których obraz poddawany jest analizie przez procesory graficzne Nvidii. Moduły pielące działają niezależnie, wykorzystując 30 laserów CO2 o mocy 150 W (lasery wykorzystywane w wycinarkach przemysłowych generują moc ok. 4kW) które działając co 50 milisekund strzelają do chwastów niczym w popularnych kreskówkach Bartosza Walaszka. Trafiąją dzięki temu, że przy każdej z 30 głowic znajduje się dodatkowa kamera której zadaniem jest śledzenie rozpoznanych roślin. Łącznie mamy 42 kamery.

image

Polski startup rolniczy Nirby z aż 4 głównymi nagrodami!

image
FOTO: Carbon Robotics

LaserWeeder pilnie się uczy, ale potrzebuje sporo czasu. Przeczytaj więcej na profitechnika.pl

Łukasz Siara
Autor Artykułu:Łukasz Siara
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:28