StoryEditor

Susza glebowa utrudnia prace polowe. Międzyplony zagrożone

W południowej i środkowej Polsce trwają siewy rzepaku czy zbiory kukurydzy kiszonkowej. Pogada sprzyja pracy w polu, ale nie pracom polowym…

29.08.2024., 11:15h

Mimo niedawnych opadów w kraju, lokalnie nawet bardzo intensywnych powodujących tzw. powódź błyskawiczną, panujące upały i odparowanie wody z gleby (do 6 mm/dobę) spowodowały, że wilgotność gleby na znacznym obszarze Polski jest niebezpiecznie niska. Co gorsza, dotyczy to zarówno poziomu 0–7 cm (patrz mapa; źródło IMGW), na której trwa obecnie doprawianie pól do siewu ww. rzepaku czy międzyplonów, jak i niższych warstw gleby. Jeśli w kraju sytuacja pogodowa w najbliższych dniach się nie zmieni, dla rzepaku stan ten oznacza w najlepszej sytuacji nierówne i opóźnione wschody polowe. W skrajnych przypadkach konieczność powtórzenia akcji siewnej, z wszystkimi jej konsekwencjami.

Zobacz także: Susza powoduje straty w uprawach. Które są najbardziej zagrożone i w jakich województwach jest największa?

image
Wilgotność gleby [%] na poziomie 0-7 cm.
FOTO: IMGW

Nie lepiej przedstawia się sytuacja pod względem uwilgotnienia warstwy ornej, tj. poziomu 7–28 cm, w której znajdują się obecnie korzenie wcześniej wysianych międzyplonów oraz przeważająca ich liczba na użytkach zielonych (patrz mapka, źródło: IMGW). Należy mieć też na uwadze, że obszary o wilgotności poniżej 30–40%, kolory na mapie od żółtego do czerwonego, wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej roślin.

image
Wilgotnośc gleby [%] na poziomie 7-28 cm.
FOTO: IMGW

Sucho również pod warstwą orną

Także kolejny poziom profilu glebowego, tj. 28–100 cm wykazuje duży deficyt wody w glebie w wielu rejonach kraju (patrz mapka; źródło: IMGW). To niekorzystna sytuacja zwłaszcza dla znajdujących się jeszcze na polach upraw buraka cukrowego, chociaż pierwsze zbiory już trwają i kukurydzy ziarnowej. Coraz bardziej kurczy się z kolei ten areał dla odmian kiszonkowych, które są obecnie intensywnie zbierane.

Także wysiewane aktualnie gatunki oraz młode międzyplony są zagrożone, gdyż ten poziom glebowy dostarcza wody do wyższych warstw w ramach tzw. podsiąkania kapilarnego. W dość korzystnej sytuacji są natomiast uprawy znajdujące się na mocniejszych stanowiskach, które charakteryzują się zdecydowanie wyższą retencją wodną, niż gleby lekkie, piaszczyste. Obszary te widać częściowo na mapach w strefach o wyższym uwilgotnieniu – kolory od zielonego do niebieskiego.

image
Wilgotność gleby [%] na poziomie 28-100 cm.
FOTO: IMGW

Susza glebowa

Obrazy trzech map pokazują, że w wielu rejonach kraju mamy obecnie do czynienia z suszą rolniczą, nazywaną także suszą glebową. Jest ona konsekwencją wydłużającej się suszy atmosferycznej wywołanej niedostateczną ilością opadów deszczu. Oznacza to, że zaspokojenia potrzeb roślin w profilu glebowym jest niewystarczające.

image

Powódź w Zamościu, zalane pola rzepaku w okolicznych wsiach. Kolejne straty i zmartwienie dla rolników

Mapy zasobności wody w glebie pokazują natomiast, że wysoka wilgotność gleby występuje jedynie w najgłębszych warstwach profilu glebowego, sięgających poniżej 100 cm (patrz mapka; źródło: IMGW). Jest to strefa, do której sięgają tylko najgłębsze korzenie buraka, kukurydzy czy lucerny.

image
Wilgotnośc gleby [%] na poziomie 100-289 cm.
FOTO: IMGW

 

Fot: Dawid Konieczka

Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. styczeń 2025 03:53