„Drugi dzień XIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników uważamy za zakończony” – takie słowa padły z ust organizatorów Adriana Dekowskiego i Grzegorza Dudy tuż po gali wręczenia nagród zwycięzcom trzech konkurencji: Młody Lakiernik, Młody Mechanik Pojazdów Ciężarowych i Młody Mechanik Maszyn Rolniczych.
Już sama obecność w XIII Finale Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników jest dużym wyróżnieniem, ponieważ na wzięło w nich udział ok. 500 osób spośród 12 500 zgłoszonych. W kategorii mechaników rolniczych, jak co roku, rywalizowało dwadzieścia dwuosobowych zespołów. Już na tym etapie olbrzymi sukces osiągnęła szkoła ZSRCKU z Trzcianki, ponieważ była reprezentowana aż przez 11 drużyn! Pozostawało jednak pytanie, czy któraś z nich stanie na podium?
Dziewięć konkurencji dla Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych
Młodzi adepci mechanizacji mieli do rozwiązania 9 zdań praktycznych, z którymi poradzili sobie lepiej lub gorzej. Zgodnie potwierdzali, że najwyżej poprzeczkę zawiesił John Deere, który przygotował dwie konkurencje. Pierwsza z nich było wykonanie wybranych czynności z przeglądu zerowego oraz druga, dużo trudniejsza – likwidacja luzów zaworowych w silniku o pojemności 6,8 l.
Konkurencję z przyjęcia ciągnika do serwisu przygotowała również firma Integra. Z kolei Varta postawiła młodych mechanikom za cel, takie połączenie różnych akumulatorów, aby na wyjściu otrzymać prąd stały o określonym napięciu i natężeniu.
Firma Autos przygotowała stanowisko, na którym mechanicy mieli za zadanie dokręcić śrubę z odpowiednim momentem obrotowym – bez użycia klucza dynamometrycznego. Na stoisku Orlen Oil uczniowie musieli wykazać się wiedzą w zakresie doboru i wymiany płynów eksploatacyjnych.
Uważni w warsztacie z profi i top agrar Polska
W tym roku redakcja profi wraz z top agrar Polska zorganizowała jedną z 9 konkurencji, w których organizatorzy sprawdzali wiedzę młodych adeptów mechanizacji. Uważni w warsztacie to nie tylko nazwa tej konkurencji, ale także motto, które powinno towarzyszyć na co dzień mechanikom i rolnikom. Wszak bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze, a przestrzeganie zasad BHP jest w tym zakresie kluczowe. Wszystkie zespoły wykazały się w tym zakresie dużą wiedzą. Jednak wygrany może być tylko jeden.
Kto stanął na podium finału Mistrzostw?
Na najwyższym stopniu podium w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych po raz kolejny stanęła ekipa z Zespółu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Trzciance, tym razem w składzie: Jakub Netter i Konrad Fagasik. Warto dodać, że Jakub triumfował zarówno przed rokiem, jak i przed trzema laty. Jest jednak w ostatniej klasie technikum, więc to dla niego swego rodzaju pożegnanie z zawodami. Konrad startował w Mistrzostwach także rok temu, ale jest w czwartej klasie, więc może brać udział w tej rywalizacji także za rok. Opiekunem tej ekipy był Paweł Duda.
Drugie miejsce w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych zajęli: Michał Sadowski i Bernard Skupień z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Świętego Józefa w Białymstoku. Ich opiekunem był Adam Baworski. Jak zgodnie podkreślali, choć nie stanęli na najwyższym stopniu podium, był to dla nich ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że nie są ze szkoły o rolniczym profilu kształcenia.
Trzecie miejsce zajęła druga ekipa ZSRCKU w Trzciance w składzie: Wojciech Słodzinka i Adam Pijanowski. Zajmując trzecie miejsce na podium, cieszyli się nie tylko ze swego sukcesu, ale również z wygranej kolegów ze szkoły. Ich opiekunem także był Paweł Duda, nauczyciel ZSRCKU w Trzciance
dr inż. Artur Jakubek