Ulga za posiadanie kompostownika
Ulgę za posiadanie kompostownika można uzyskać w ramach opłaty za wywóz śmieci. Koszty za utylizację odpadów są bowiem znaczne, w niektórych gminach w ostatnich latach wzrosły nawet o kilkadziesiąt do kilkuset procent! Tymczasem kompostowanie bioodpadów może przełożyć się na obniżony rachunek za śmieci. Aby tak się stało, należy zgłosić w gminie dokumenty, potwierdzające prawo użytkownika do nieruchomości oraz funkcjonowanie kompostownika na terenie działki - warto się upewnić, czy dany urząd gminy honoruje zarówno kupione pojemniki na kompost, jak i takie wykonane samodzielnie. Następnie należy złożyć wniosek o przyznanie ulgi kompostowej.
Zobacz także: Dofinansowanie do pieca na pellet. Ile wynosi?
Czy gminy mają obowiązek odbioru bioodpadów?
W niektórych gminach po złożeniu dokumentów poświadczających, że posiadamy na działce kompostownik i samodzielnie utylizujemy resztki, następuje zabranie pojemnika na bioodpady. Nie jest to jednak ogólna zasada, niektóre samorządy w tej sytuacji nadal będą odbierały bioodpady z posesji.
Czy ulga na kompostownik obowiązuje w każdej gminie?
Wprowadzenie ulgi na kompostownik jest obowiązkiem, którego muszą dopełnić wszystkie samorządy lokalne. Obliguje je do tego Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 16 czerwca 2023 roku, w której znajdziemy zapis o treści:
- Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych.
Gminy mają swobodę w określaniu szczegółów. Wszystkie reguły, dotyczące ulgi za kompostownik, powinny być zebrane w odpowiedniej uchwale organu gminy.
Ile wynosi ulga na kompostownik? Dokładne kwoty poznasz na halowies.pl
Fot: Canva