Podwojenie limitów de minimis w UE dla rolników – propozycje z Luksemburga
Bułgaria, Rumunia i Polska domagają się znacznego zwiększenia dozwolonych limitów pomocy de minimis UE dla gospodarstw rolnych. Zgodnie z katalogiem postulatów przedstawionym 24 czerwca na spotkaniu Rady Rolnictwa w Luksemburgu obecny próg wynoszący 280 tysięcy euro, który obowiązuje do końca roku, powinien zostać zwiększony do 560 tysięcy euro.
Zobacz też: Nie wszyscy rolnicy otrzymali dopłaty za 2023 rok. Co dalej - odsetki od ARiMR?
Obecne przepisy, przedłużone do końca roku pod naciskiem wielu krajów UE, miały na celu głównie złagodzenie skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku, a planuje się, że tymczasowe ramy kryzysowe zostaną wygaszone.
Mieszane opinie: Niskie limity wsparcia nie przynoszą wystarczających efektów
Trzy kraje wschodnie Unii Europejskiej otrzymały częściowe poparcie od Włoch, Cypru oraz Słowacji i Chorwacji. Te państwa zaapelowały do Komisji Europejskiej o dokładne rozpatrzenie przedstawionych propozycji. Słowacja zauważyła, że wiele gospodarstw jest na tyle dużych, że obecnie obowiązujące zbyt niskie limity wsparcia nie przynoszą wystarczających efektów.
Tymczasem Irlandia zwróciła uwagę, że obecne ramy kryzysowe były dotychczas bardzo pomocne. Rząd w Dublinie sceptycznie podchodzi do ich zwiększenia, obawiając się rosnącego ryzyka zakłóceń konkurencji między państwami członkowskimi.
Podobnie wypowiedział się minister rolnictwa Portugalii José Fernandes. Wolałby, aby na poziomie całej Unii Europejskiej zwiększono rezerwy kryzysowe lub rolne, aby móc reagować na rosnącą niepewność oraz wahania rynkowe i klęski żywiołowe.
Źródło: AgraEurope
Fot. Envato Elements