StoryEditor

Renta wdowia 2024 – jakie są zasady wsparcia?

Renta wdowia to wsparcie dla wdów i wdowców po śmierci współmałżonka czy współmałżonki. To właśnie ta grupa społeczna często mierzy się z ubóstwem i zbyt wysokimi kosztami życia. Ile wyniesie nowe świadczenie?
12.06.2024., 11:16h

Spis treści:

Renta wdowia – zasady

Kiedy wejdzie w życie renta wdowia?

Czy renta wdowia zadziała wstecz?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje jak najszybsze wprowadzenie przepisów dotyczących renty wdowiej, jeszcze w 2024 roku. W budżecie zostały zarezerwowane środki na ten cel. Wprowadzenie renty wdowiej może kosztować około 8-10 mld zł rocznie. Do tej pory wdowa czy wdowiec pobierający emeryturę po śmierci żony czy męża może przejść na jego świadczenie i otrzymywać 85 procent stawki, jaka przysługiwała zmarłej osobie.

Renta wdowia – zasady

Na nowych zasadach wdowa będzie miała dwie opcje – zachowanie swojej emerytury lub rezygnacja z niej i wybór renty rodzinnej. Projekt ustawy przewiduje, aby po śmierci współmałżonka można było zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Dzięki temu osoba owdowiała może liczyć na poprawę warunków bytowych. Wysokość tego wsparcia ma jednak limity – nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej emerytury w Polsce.

image
Dla pracownika

Kto może skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego?

Kiedy wejdzie w życie renta wdowia?

Renta wdowia prawdopodobnie wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku, w ciągu najbliższych miesięcy. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która kieruje pracami nad wsparciem dla wdów podkreśla, że celem tego świadczenia jest pomoc seniorom, którzy zostali w pojedynkę i muszą mierzyć się z takimi samymi kosztami stałymi, jak w czasie, gdy jeszcze mogli je dzielić z drugą osobą. Chodzi o stworzenie godnych warunków do życia dla seniora po śmierci żony czy męża.

Czy renta wdowia zadziała wstecz?

Po tym jak ustawa zacznie obowiązywać, nowymi przepisami zostaną objęte osoby, które zostaną wdowcami w tym czasie, ale nie tylko. Renta wdowia będzie dotyczyć także tych, którzy owdowiali wcześniej. Uprawnione osoby będą mogły o nią wystąpić i liczyć na przeliczenie wsparcia na nowo.

Zobacz także: Odrolnienie działki – na czym polega?

Wprowadzenie renty wdowiej przebiegnie prawdopodobnie etapami: najpierw uprawnieni będą mogli liczyć na 15% emerytury lub renty zmarłego współmałżonka, następnie na 20%, po roku na 50%.

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:14