StoryEditor

Raport USDA: amerykańscy eksperci dźwigają światową produkcję

USDA w swoim lipcowym raporcie podnosi globalne prognozy dla pszenicy na sezon 2024/25 przewidując większe dostawy, konsumpcję, handel oraz zapasy. Także dla kukurydzy szacunki zbiorów i zapasów wzrastają.
15.07.2024., 14:15h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie są kolejne szacunki zbiorów pszenicy na sezon 2024/25?
  • O ile większe będą zbiory pszenicy w stosunku do poprzedniego sezonu?
  • Jak mocno zmienia się wykorzystanie pszenicy?
  • Jak duży będzie światowy eksport pszenicy?
  • Ile wyniosą zapasy na koniec sezonu?
  • O ile obniżą się zapasy pszenicy w UE?
  • Jaka będzie globalna produkcja kukurydzy?
  • Na jakim poziomie pozostanie wykorzystanie kukurydzy?
  • A jak duży będzie eksport kukurydzy na całym świecie?
  • Które kraje najwięcej kukurydzy wyeksportują?
  • A jak to będzie z zapasami, ile pozostanie kukurydzy w Ukrainie?

Trudno się pozbyć wrażenia, że amerykańskim ekspertom udzielił się pozytywny wpływ słonecznych dni, przeplatanych regularnymi opadami deszczu i choć niekorzystnym zjawiskom pogodowym na świecie kresu nie ma to i tak obecny układ pogodowy tworzy bardziej optymistyczny obraz globalnej produkcji zbóż.

Pszenica:

W lipcowym raporcie USDA produkcję pszenicy w stosunku do poprzedniego raportu zwiększono o 5,5 mln ton do 796,2 mln t. W porównaniu do sezonu 2023/24 zbiory pszenicy będą większe o ponad 7 mln t. Rosnące zbiory zawdzięczamy głównie Stanom Zjednoczonym gdzie prognozę tegoroczną podwyższono aż o 3,6 mln t. Według lipcowego raportu amerykańscy farmerzy zbiorą 54,7 mln t pszenicy. 35 mln t dokładnie o 1 mln t więcej zbierze pszenicy Kanada, a 0,5 mln t do 18 mln t rośnie produkcja w Argentynie. O tyle samo ale in minus przeszacowywana jest produkcja pszenicy w UE, które według aktualnej prognozy ma wynieść 130 mln t, co oznacza 6 mln t mniejsze zbiory od ubiegłorocznych.

image
USDA kolejne prognozy zbiorów pszenicy na świecie
FOTO: Urban

Co ciekawe szacunki dotyczące konsumpcji pszenicy zwiększane są tylko o 2 mln t do 799,9 mln t i tym samym wykorzystanie jest już tylko o niecałe 4 mln t większe od produkcji. W porównaniu do poprzedniego sezonu o 9 mln t spada wykorzystanie pszenicy na paszę.

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:16