StoryEditor

Rosja zwiększa eksport produktów mleczarskich. Kto kupuje ich najwięcej?

W tym roku Rosja zwiększyła eksport produktów mlecznych o miliony euro, a plany na 2030 r. są jeszcze bardziej ambitne. Sprawdź, kto kupuje rosyjskie produkty mleczne!

27.12.2024., 17:00h

Które produkty mleczne są najchętniej kupowane z Rosji?

W tym roku Rosja znacząco zwiększyła eksport produktów mlecznych. Według danych rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa w okresie od stycznia do listopada 2024 roku kraj ten zarobił na tym aż 353 mln euro, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Zobacz też: Rząd próbuje obniżyć ceny masła, sprzedając rezerwy. Czy to coś zmieni?

Według rosyjskiego departamentu rolnictwa największe zyski przyniosły sery i twarogi – 30% całego eksportu. Fermentowane produkty mleczne dały 22% przychodów, a mleko w proszku kolejne 11%.

Mleko w proszku z największym skokiem w rosyjskim eksporcie

W okresie sprawozdawczym wyeksportowano 31 tys. ton mleka i śmietanki, co oznacza wzrost o 9%. Jeszcze większe zainteresowanie wzbudziły sery i twarogi, których sprzedaż sięgnęła 27 tys. ton – o 23% więcej niż rok wcześniej. Mleko w proszku odnotowało największy skok – eksport wzrósł aż o 31%, osiągając 18 tys. ton.

Kto kupuje rosyjskie mleko?

Najwięcej rosyjskiego mleka kupują kraje dawnego Związku Radzieckiego, takie jak Kazachstan, Białoruś i Uzbekistan. W tym roku do czołówki dołączyły Chiny, które po raz pierwszy znalazły się w piątce największych odbiorców.

Sprzedaż do Państwa Środka przyniosła Rosji 15,2 mln euro, co oznacza wzrost o 70%. Sery i twarogi trafiały tam aż 12 razy częściej niż rok wcześniej, a sprzedaż mleka i śmietanki wzrosła ponad trzykrotnie. Dochody ze sprzedaży mleka w proszku do Chin również się podwoiły.

Rosyjskie produkty mleczne zyskały też popularność w Algierii, Egipcie i Arabii Saudyjskiej. Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie zapowiada ambitne plany – do 2030 roku chce zwiększyć wartość eksportu do 667 mln euro, niemal dwukrotnie przebijając obecny poziom.

image

Ceny mleka w listopadzie 2024 r. wg. GUS. Jakie premie świąteczne i prognozy na 2025 r.?

Źródło: topagrar.com

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 11:01