Rynek trzody chlewnej w Unii Europejskiej przechodzi obecnie przez okres dużych zmian. Choć globalna produkcja wieprzowiny rośnie, w UE presja na ceny jest odczuwalna. Według analizy Rabobanku sytuacja ta wynika z szeregu czynników, w tym rosnącej podaży i niepewności na rynku międzynarodowym.
Zobacz też: Rynek trzody chlewnej w Europie: Jakie ceny tuczników?
Globalne czynniki wpływające na produkcję
Holenderski Rabobank prognozuje, że globalna produkcja wieprzowiny wzrośnie w drugiej połowie bieżącego roku. Wzrost ten jest napędzany przede wszystkim przez zwiększoną podaż zbóż i nasion oleistych, co przekłada się na obniżenie cen pasz i tym samym zwiększenie pogłowia świń. Jednocześnie, ze względu na sezonowość, konsumpcja wieprzowiny w UE ma wzrosnąć, choć nie bez ryzyka.
Rabobank ostrzega przed możliwymi zagrożeniami, w tym presją chorób i niepewnościami w handlu międzynarodowym. Przykładem mogą być chińskie śledztwa antydumpingowe dotyczące importu unijnej wieprzowiny, o czym pisaliśmy w artukule "Chiny ogłaszają dochodzenie antydumpingowe. Unijny eksport wieprzowiny zagrożony!", oraz wyniki nadchodzących wyborów pr...