UE uruchamia hamulec bezpieczeństwa dla kaszy zbożowej z Ukrainy
W ostatnim czasie pojawiały się sygnały, że Komisja Europejska może uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa dla importu kaszy zbożowej z Ukrainy. Rozporządzenie zostało już opublikowane 22 lipca i będzie obowiązywać do 5 czerwca 2025 roku. To oznacza, że istniejące cła lub kontyngenty taryfowe zostaną ponownie wprowadzone w ramach umowy o strefie wolnego handlu między UE a Ukrainą (DCFTA).
Zobacz też: Ukraina zwiększyła eksport pszenicy i rzepaku w sezonie 2023/2024
Nowe regulacje dla importu rolniczego z Ukrainy w ramach DCFTA
Jest to efekt zaktualizowanych autonomicznych środków handlowych, które obowiązują od 6 czerwca bieżącego roku. W ramach tych środków hamulec bezpieczeństwa dla siedmiu produktów rolnych zostanie uruchomiony, gdy tylko wielkość importu z Ukrainy do UE osiągnie średnią arytmetyczną rocznych wartości zanotowanych między 1 lipca 2021 a 31 grudnia 2023 roku. Wcześniej, od czerwca 2022, ukraiński import produktów rolnych do UE był zwolniony z ograniczeń w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Import kaszy z Ukrainy przekracza limity DCFTA
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji próg aktywacji hamulca bezpieczeństwa dla kaszy wynosi 20 648 ton. Komisja jest zobowiązana do uruchomienia hamulca w ciągu 14 dni po osiągnięciu tej ilości. Od początku 2024 roku import kaszy z Ukrainy przekroczył już wartości określone w kontyngencie DCFTA.
Dla dodatkowych dostaw obowiązują cła najwyższej klauzuli. Od 1 stycznia 2025 roku do 5 czerwca 2025 roku zostanie wprowadzony nowy kontyngent taryfowy, który wyniesie 5/12 ustalonego progu dla uruchomienia hamulca bezpieczeństwa. Odpowiada to maksymalnej ilości 8 603 ton kaszy.
Hamulec bezpieczeństwa może zostać aktywowany nie tylko dla kaszy, ale także dla owsa, kukurydzy, mięsa drobiowego, jaj, cukru i miodu po osiągnięciu odpowiednich progów. W przypadku owsa, jaj i cukru wartości te zostały już przekroczone, co spowodowało aktywacją ograniczeń.
Kukurydza i mięso drobiowe wciąż bez hamulców
Podczas posiedzenia Rady Rolnictwa, która odbyła się 15 lipca, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zauważył, że wkrótce może to dotyczyć również miodu. Według szefa rolnictwa Ukraina wykorzystała już 89% kontyngentu bezcłowego na ten rok. W przypadku dwóch pozostałych produktów objętych hamulcem bezpieczeństwa – kukurydzy i mięsa drobiowego – poziomy wynoszą odpowiednio 65% i 59%.
Źródło: AgraEurope