StoryEditor

Ochrona rzepaku jesienią coraz trudniejsza: triazole to za mało

Coraz trudniej jest uprawiać rzepak, bo zmorą są chociażby szkodniki jesienne. Ochrona rzepaku to nie tylko trialoze. Jak skutecznie pozbyć się patogenów i szkodników?

dr hab. Marta Damszel
prof. Bożena Kordan
UWM w Olsztynie
03.10.2024., 14:17h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Nie tylko triazole w ochronie rzepaku
  • Pogoda sprzyja wegetacji i patogenom
  • Trudna wiosna dla rzepaku
  • Fitoplazmy coraz groźniejsze
  • Werticilioza rzepaku się umacnia
  • Szkodniki nie odpuszczają
  • Trafić z zabiegiem wiosną

Na przełomie października i listopada 2023 r. na polach było zielono i trwała wegetacja ozimin. Do końca listopada w wielu regionach zalewie dwukrotnie notowano przymrozki, a średniodobowa temperatura oscylowała między 8–10°C i dość regularnie padały obfite deszcze. W rzepaku z optymalnego terminu siewu rośliny były w dobrej kondycji, z niewielkim nasileniem suchej zgnilizny, ale już z większym udziałem szkodników. Początkowy wigor roślin był bardzo dobry, ale rozbudowana rozeta liści była bardziej podatna na infekcje, stąd konieczność stosowania fungicydów.

Nie tylko triazole w ochronie rzepaku

Jesienią w rzepaku można zastosować nie tylko triazole (metkonazol, paklobutrazol, difenokonazol, tebukonazol), ale też strobilurynę (piraklostrobinę), co warto uwzględnić w strategii antyodpornościowej względem patogenów. Triazole mogą być stosowane w mieszaninach do regulacji roślin z fungistatycznym działaniem przeciw suchej zgniliźnie, białej plamistości liści, cylindrosporiozie i czerni krzyżowych, np. paklobutrazol z difenokonazolem ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
dr hab. Marta Damszel<br/>prof. Bożena Kordan<br/>UWM w Olsztyniedr hab. Marta Damszel
prof. Bożena Kordan
UWM w Olsztynie
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 08:45