Żółte naczynia do wyłapywania szkodników rzepaku
Im wcześniej wystawimy na plantacji rzepaku żółte naczynie, tym lepiej. Ostatnie lata pokazują, że szkodniki rzepaku pojawić się mogą na roślinach bardzo wcześnie. Wydaje się, jakby korzystały z każdego, nawet chwilowego ocieplenia i nalatywały na rzepak z miejsc zimowania, czyli miedz czy nieużytków.
Zobacz także: Chowacz już jest na plantacjach rzepaku!
W roku 2023 szkodniki pojawiły się w rzepaku na początku stycznia, kiedy temperatura wzrosła lokalnie nawet do 18–19°C. Przekroczenie wtedy progu szkodliwości przez poszczególne gatunki uzasadniało zabieg, bo nawet po ochłodzeniu i ponownych schowaniu się, szkodniki powrócą na tę samą plantację po ponownym ociepleniu.
W przypadku najważniejszych szkodników wiosennych, czyli chowaczy, pamiętajmy, że brukwiaczek wylatuje z gleby, gdy jej temperatura osiąga 5–7°C. Szkodnik zaczyna się masowo pojawiać, gdy ma ona przynajmniej 10°C.
Takich warunków w połowie lutego, kiedy oddawaliśmy ten numer do druku, w wielu rejonach jeszcze nie było. Warto jednak już w lutym wystawić na brzegach plantacji naczynie z wodą z dodatkiem niezamarzającego płynu, np. zimowego do spryskiwaczy.
Fot: archiwum
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 3/2024
czytaj więcej