Boże Ciało ustanowiono ku czci Eucharystii – to ludowa nazwa Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Cechują je piękne tradycje związane z życiem na wsi. Nic dziwnego – Boże Ciało to święto wiosny, kwiatów i życia. Inicjatorką obchodów Bożego Ciała była św. Julianna z Liège, przeorysza klasztoru augustianek z Mont Cornillon. Miała ona objawienie, w którym Jezus prosił o święto Eucharystii. W 1262 roku we włoskiej miejscowości Bolsena zdarzył się cud – hostia zaczęła krwawić, dlatego papież Urban IV w 1264 roku ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. W Polsce po raz pierwszy święto to wprowadził biskup Nankier w 1320 roku w diecezji krakowskiej. W 1420 roku na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za uroczystość powszechną obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie.
Zobacz także: Wiosenne trendy florystyczne 2024: jakie kwiaty są modne w tym sezonie?
Oktawa Bożego Ciała
„W Boże Ciało z Boską chwałą, Słowo nam się Chlebem stało, nie tnij zboża ni kapusty, bo odnajdziesz w niej rdzeń pusty” – mówi przysłowie, zatem w ten dzień należy wstrzymać wszystkie prace polowe, a w kolejnych dniach uczestniczyć w nabożeństwach i krótkich procesjach wokół kościoła. Z Bożym Ciałem wiąże się:
- zwyczaj zaplatania wianków z ziół i kwiatów,
- dekoracje z gałązek brzozy, którym przypisywano moce lecznicze.
Boże Ciało 2024 - kiedy wypada?
Boże Ciało to czas odpoczynku i kolejny długi weekend! W tym roku wypada 30 maja, oczywiście w czwartek. Jeśli weźmiemy urlop na piątek 31 maja, zyskamy aż 4-dniowy weekend, idealny na długi relaks w ogrodzie lub wyjazd!
Boże Ciało – obchody. Zobacz więcej na halowies.pl
Fot: Canva