StoryEditor

Ogrodzenie gospodarstwa: jakie rozwiązania wybrać, żeby zabezpieczyć dobytek?

Nowoczesne gospodarstwo rolne to miejsce zawansowanych technologii, drogich maszyn oraz budynków z żywym inwentarzem, dlatego ważne jest jego odpowiednie zabezpieczenie solidnym ogrodzeniem.

09.11.2024., 12:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Trwałe i praktyczne ogrodzenie
  • Szeroki wjazd
  • Solidne zabezpieczenie posesji
  • Dopasuj do terenu

Trwałe i praktyczne ogrodzenie

Ogrodzenie musi nie tylko ładnie się prezentować, ale też być trwałe i praktyczne w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie chcemy po kilku latach martwić się o korodowanie ogrodzenia i to, że trzeba je cyklicznie malować lub naprawiać – warto postawić na wzmocnione, ocynkowane ogrodzenia stalowe (zamiast np. drewnianych). Są one odporne na warunki atmosferyczne i eliminują potencjalne ogniska korozji. Inną ważną cechą systemów ogrodzeniowych jest możliwość ich mycia. Czas żniw, koszenia traw czy oczyszczania rowów sprawia, że w kratach ogrodzeń mogą gromadzić się zabrudzenia. Powierzchnie o niskiej przyczepności brudu mogą znacznie ułatwić utrzymanie płotu w czystości.

image
Ogrodzenie gospodarstwa nie tylko ochroni przed intruzami czy złodziejami, ale również przed szkodami poczynionymi przez dzikie zwierzęta, stanowiąc ochronę zwierząt inwentarskich przed chorobami m.in. ASF.
FOTO: firmowe

Dobre ogrodzenie powinno łatwo się montować. Posesje rolników to często duże tereny, które wymagają szybkiej instalacji, zwłaszcza, że wielu z nich decyduje się na zamontowanie ogrodzenia samodzielnie. Ważne jest także podejście projektowe, by zamontować rozwiązanie dostosowane do szerokości maszyn.

image

200 tys. zł dofinansowania na budowę lub przebudowę. Czy rolnik może to zrobić sam?

Szeroki wjazd

Jeśli rolnik ma w swojej flocie duże i szerokie maszyny lub mieszka przy wąskiej drodze, warto rozważyć ofertę przesuwnych bram przemysłowych. Osiągają one nawet do 16 metrów, a jeśli zestawimy je razem – nawet do 24 metrów. Dodatkowo warto zainwestować w solidną bramę, która otworzy się nie tylko szeroko, ale i szybko. Mechanizmy automatyczne, takie jak siłowniki do bram, mogą znacznie ułatwić codzienną pracę, pozwalając na wygodne wjazdy i wyjazdy. Dobrze postawić jednak na sprawdzonego dostawcę, bowiem w przypadku bram wjazdowych (przesuwnych, dwuskrzydłowych, czy składanych w pełni automatycznych bądź tych otwieranych ręcznie), liczy się trwałość systemów zawiasów i mocowań, a także ich żywotność.

Solidne zabezpieczenie posesji

W przypadku bram garażowych przemysłowych stosujemy zaawansowane mechanizmy antywłamaniowe, takie jak wzmocnione profile oraz system antypodważeniowy. Zastosowanie wzmocnionych prowadnic oraz automatycznych zamków dodatkowo minimalizuje ryzyko wtargnięcia nieproszonych gości.

W segmentowych bramach garażowych posesyjnych na szczególną uwagę zasługuje pakiet antywłamaniowy RC2, który stanowi autorski mechanizm automatycznego ryglowania. Jego skuteczność potwierdził niemiecki notyfikowany instytut IFT Rosenheim, czyli jeden z najbardziej znanych i cenionych w Europie ośrodków badających stolarkę. Aby uzyskać certyfikat, bramy zostały poddane próbom włamania przy użyciu określonych narzędzi, w określonym czasie.

Kolejnym elementem kompleksowego zabezpieczenia posesji rolniczych są nasze ogrodzenia i bramy wjazdowe. Napęd może być ukryty w słupie lub w specjalnie skonstruowanej szafie zabezpieczonej zamkiem – dzięki temu chronimy go przed warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi, ale i kradzieżą.

Zarówno bramy, jak i ogrodzenia mogą być wyposażone w funkcje smart, które coraz częściej doceniają gospodarze. Zautomatyzowanie posesji za pomocą inteligentnych systemów sterowania to nie tylko komfort, ale i usprawnienie codziennej pracy w gospodarstwie. Dzięki wyposażeniu napędów w moduły zdalnej kontroli możliwe jest zdalne otwieranie i zamykanie bram, tworzenie scenariuszy, monitorowanie statusu bram i ogrodzeń, czy wysyłanie powiadomień o próbach włamania.

image
Marcin Strzelec, dyrektor zarządzający grupą produktową w Wiśniowski
FOTO: firmowe

Dopasuj do terenu

Warto wspomnieć o funkcjonalności montażowej, dostosowanej do specyfiki terenu. Na nierównych, pagórkowatych terenach najlepiej sprawdzają się elastyczne ogrodzenia, które można łatwo dopasować do kształtu działki. Należy również zwrócić uwagę na możliwość modułowego rozszerzania ogrodzenia, co pozwoli na jego adaptację do zmieniających się potrzeb gospodarstwa.

image
Ogradzając teren gospodarstwa warto zainwestować w solidną betonową podmurówkę, która wzmocni konstrukcję, a także utrudni przedostanie się intruzom do obiektu.
FOTO: firmowe

Dość często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystanie paneli jako uzupełnienia ogrodzenia posesyjnego, szczególnie z tyłu i z boku posesji, gdzie jego wygląd nie jest tak istotny. Dodatkowo panele ogrodzeniowe są także korzystnym cenowo rozwiązaniem dla rolnika, który zazwyczaj zabezpiecza olbrzymie tereny. Ogrodzenia te są nieco droższym rozwiązaniem niż siatka ogrodzeniowa, jednak znacznie bezpieczniejszym. Innym wyborem do solidnego ogrodzenia terenu gospodarstwa jest płot betonowy, którego wykonanie jest bardziej czasochłonne.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 14:20