StoryEditor

BDO: Kiedy rolnik musi być wpisany do rejestru i jakie ma obowiązki?

BDO to rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, który zawiera spis firm wytwarzających odpady. Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami dotyczy również rolników. Jak wynika z przepisów, rolnicy to również wytwórcy odpadów, w związku z czym powinni być wpisani do rejestru BDO.
12.03.2024., 13:44h

Czy wszyscy rolnicy muszą być zarejestrowani w bazie BDO?

Ustawa o odpadach określa podmioty, które zobowiązane są do uzyskania wpisu w Bazie danych odpadowych (BDO). Obowiązek ten spoczywa między innymi na rolnikach gospodarujących na powierzchni powyżej 75 hektarów użytków rolnych, którzy w związku z prowadzoną działalnością są traktowani jako wytwórcy odpadów.

Zaznaczmy przy tym, że mowa jest o użytkach rolnych, zatem w definicję 75 hektarów wchodzą zarówno grunty orne, jak i trwałe użytki zielone. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że ustawodawca mówi o „gospodarowaniu” na powierzchni powyżej 75 hektarów, co oznacza, że bierzemy pod uwagę zarówno grunty własnościowe, jak i dzierżawy. Rolnicy, którzy gospodarują na obszarze nieprzekraczającym 75 ha zwolnieni są z obowiązku wpisu do Rejestru BDO oraz ewidencjonowania odpadów niekomunalnych.

Warto dodać, że sprawy BDO reguluje także Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Znajdziemy w nim informacje o poszczególnych rodzajach odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Każde gospodarstwo jest inne i w każdym gospodarstwie wytwarzane są odpady innego typu i w innej ilości. Dodatkowo istotnym jest fakt, czy w danym roku rolnik sporządził kartę przekazania odpadów. Od tego zależy, czy rolnika dotyczy sporządzenie sprawozdania czy też nie. Ale o tym dalej. 

Zobacz także: Wypalanie traw - UWAGA możesz stracić dopłaty!

Jakie obowiązki mają rolnicy powyżej 75 ha gruntów ornych?

Rolnicy gospodarujący na powierzchni powyżej 75 ha mają obowiązek wpisu do rejestru BDO oraz ewidencjonowania odpadów niekomunalnych, w tym foli rolniczych wytworzonych w ich gospodarstwach rolnych. Rolnicy tacy mają obowiązek prowadzić dokumentację dotyczącą odpadów za pomocą tego systemu. Wniosek o wpis do rejestru BDO należy złożyć do urzędu marszałkowskiego. Spis odpadów powinien być przechowywany przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym został sporządzony. Posiadacz odpadów jest obowiązany do udostępniania dokumentów ewidencji odpadów na żądanie organów uprawnionych do przeprowadzania kontroli.

Ustawa o odpadach stanowi, że podmiot, o którym mowa w art. 57 ust. 1 (w tym również rolnik gospodarujący na powierzchni powyżej 75 ha), jest obowiązany umieszczać numer rejestrowy BDO na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że rolnicy powinni umieszczać numer BDO na swoich fakturach wystawianych w związku z prowadzoną działalnością rolniczą.

Jakich odpadów dotyczy ewidencja?

Postępujący rozwój rolnictwa powoduje wytwarzanie odpadów uciążliwych. Rolnik nie jest zobowiązany do ewidencjonowania odpadów komunalnych. Natomiast wśród odpadów uciążliwych, podlegających pod ewidencję znajdują się m.in.:

  • opakowania po środkach ochrony roślin,
  • nawozach mineralnych,
  • folie kiszonkarskie,
  • a także oleje i smary.

image

Kiedy rolnik musi zgłaszać przemieszczenie zwierząt na swoich działkach?

Ten rodzaj odpadów nie może być oddawany do punktu odbioru odpadów komunalnych. Jednocześnie, nie można ich utylizować na własną rękę, ponieważ stanowią one źródło powstawania zanieczyszczeń środowiska. W związku z brakiem możliwości zakwalifikowania ich jako odpady komunalne muszą zostać odpowiednio ewidencjonowane poprzez bazę BDO.

O czym musi pamiętać rolnik?

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 71 pkt 1 ustawy o odpadach „uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które:

  • wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kilogramów rocznie
  • wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 ton rocznie.

Jeśli rocznie w gospodarstwie rolnym wytwarza się ponad 100 kg odpadów niebezpiecznych lub ponad 5 ton odpadów innych niż niebezpieczne lub komunalne, rolnik jest zobowiązany do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów, za pomocą karty przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów.

Rolnicy w ciągu całego roku mają obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Ostatnim obowiązkiem w związku z wytwarzaniem odpadów jest sprawozdawczość. Raz do roku, do 15 marca gospodarze składają roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami. Sprawozdanie przedkłada się właściwemu Marszałkowi Województwa za pośrednictwem systemu BDO. Jeśli w ciągu roku rolnik nie wytworzył odpadów to również ma obowiązek złożyć sprawozdanie – tzw. Sprawozdanie zerowe.

Nie złożenie w terminie sprawozdania do Marszałka Województwa skutkować może grzywną do 5 000 zł zgodnie z kodeksem wykroczeń.

 

Agata Stachowiak

/Księgowa Rolnika/

Fot: Canva

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:00