Zmiany w normach warunkowości (GAEC)
- Wiemy, że KE ugięła się pod naciskiem protestów rolników i będziemy mieli zmiany w zakresie warunkowości. Szczególnie ważne są zmiany w zakresie trzech norm ograniczają możliwości planowania produkcji w gospodarstwie, ale możliwości wykorzystania pełnego potencjału – tłumaczył Grzegorz Ignaczewski.
- GAEC 8: obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu na swoich gruntach, zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (dobrowolny ekoschemat).
- Już 15 marca Komisja Europejska dała wyraźny sygnał, że na 2024 r. będzie odstępstwo pozwalające wypełnić te wymagania wynikające z posiadania obszarów nieprodukcyjnych innymi metodami – mówił Grzegorz Ignaczewski. Komisja idzie również o krok dalej i jest możliwość, żeby w ogóle zrezygnować w całej perspektywie z obowiązku ugorowania gruntów, zastępując obowiązkowe ugorowanie dobrowolnym ekoschematem. Ministerstwo Rolnictwa wydało komunikat, w którym informuje rolników, że taki dobrowolny ekoschemat dotyczący ugorowania gruntów będzie również w 2024 r. W związku z czym GAEC 8 będzie mocno złagodzony – podkreślił ekspert.
- GAEC 7: będzie można spełnić tę normę decydując się na rotację lub dywersyfikację upraw, w zależności od warunków,