StoryEditor

Czy młody rolnik może kupić maszyny z zagranicy z zerowym podatkiem VAT?

W ramach premii dla młodego rolnika można otrzymać pieniądze na rozpoczęcie działalności rolniczej, w tym zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Te kupowane bezpośrednio zagranicą z krajów UE mają zerowy podatek VAT. Czy ARiMR to uzna?

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane z zakupem maszyn rolniczych z zagranicy z zerowym podatkiem VAT.

Maszyna z zerowym VAT - ARiMR to uzna?

Zakup maszyn rolniczych to bardzo częsty element biznesplanu we wnioskach o przyznanie premii dla młodego rolnika. Jednak nie zawsze i nie każdą maszynę można kupić za premię z ARiMR.

- Czy kupując maszyny z krajów UE z podatkiem VAT 0 proc. ARMiR nam je zakwestionuje? Czy są jakieś ograniczenia co do wielkości maszyn lub urządzeń rolniczych tak jak to było wcześniej np. z maksymalną mocą ciągnika? - pytał jeden z uczestników naszego webinarium.

- Jeżeli chodzi o faktury VAT z innych krajów UE, to nie jest to żaden problem i można je rozliczyć w ramach premii dla młodego rolnika. Jeżeli chodzi o ograniczenia w zakresie zakupu maszyn czy urządzeń rolniczych to na etapie weryfikacji wniosku ARiMR kontroluje racjonalność biznesplanu, w tym zasady doboru maszyn  do profilu gospodarstwa i rodzaju planowanych inwestycji - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej top agrar Polska.

image

Brutto czy netto - jak rozliczyć premię dla młodego rolnika w 2024 roku?

Inwestycje dozwolone w ramach premii dla młodego rolnika

Przypomnijmy, że premię przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Mogą to być np.:

  • inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup nieruchomości rolnych;
  • zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich;
  • inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich;
  • zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
  • zakup wartości niematerialnych i prawnych służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż 1 rok (między innymi programy komputerowe).

image

Czy żona rolnika może dostać premię dla młodego rolnika? Ekspert wyjaśnia

Jak wygląda wypłata premii przez ARiMR?

Pomoc finansowa z ARiMR w ramach programu ma formę premii, a jej kwota to 200 tys. zł i wypłacana jest w dwóch ratach:

  • 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, tj. 140 tys. zł, jest wypłacane po podpisaniu umowy o przyznaniu premii i złożeniu wniosku o płatność I raty.
  • 30 proc. kwoty pomocy, tj. 60 tys. zł, wypłacane jest po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 07:41