Czerwcowe webinarium top agrar Polska pt.: "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a jego uczestnicy zadawali naszym ekspertom wiele pytań. Jedno z nich dotyczyło wykształcenia rolniczego i ubezpieczenia w KRUS.
Czy ubezpieczenie KRUS i brak wykształcenia uprawniają do premii?
Jedna z uczestniczek naszego webinarium zapytała, czy jeżeli jest ubezpieczona w KRUS a nie posiada wykształcenia rolniczego, to może się ubiegać w ARiMR o przyznanie 200 tys. zł premii dla młodego rolnika?
- Co do zasady, to brak wykształcenia rolniczego nie wyklucza z możliwości ubiegania się o premię dla młodego rolnika. W tym przypadku trzeba doprecyzować czy ta osoba jest ubezpieczona w KRUS jako rolnik, czy jako domownik i jak długo ono trwa. Jeżeli bowiem wnioskodawca jest ubezpieczony jako rolnik w KRUS przez dłużej niż 24 miesiące, to o premię nie będzie mógł się ubiegać. Jeżeli natomiast jest ubezpieczony w KRUS jako domownik, to wówczas jak najbardziej o premię dla młodego rolnika może się starać. Jeżeli stażu pracy w rolnictwie ma wystarczająco długo by móc takie kwalifikacje rolnicze nabyć, to wówczas uzyskuje punkty za kwalifikacje w ocenie wniosku i nie będzie musiał wykształcenia rolniczego uzupełniać - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej top agrar Polska.
Uczeń i student bez punktów za wykształcenie rolnicze
Jak wskazywał nasz ekspert, wnioskodawcy, którzy w dniu składania wniosku nie mają jeszcze dokumentu potwierdzającego zdobycie kwalifikacji rolniczych (uczniowie szkół rolniczych, studenci kierunków rolniczych, słuchacze studiów podyplomowych i kwalifikacyjnych kursów zawodowych) nie mogą otrzymać z tego kryterium oceny wniosku punktów.
- Żeby otrzymać punkty za wykształcenie rolnicze we wniosku o przyznanie premii dla młodego rolnika trzeba go przedłożyć jako załącznik. Jeżeli uzupełni się ten dokument później, bo jest taka możliwość, to punktów za to kryterium się już nie dostaje. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na to, że nie każdy kurs kwalifikacyjny, który można znaleźć np. w Internecie, daje kwalifikacje rolnicze. Załącznikiem do wniosku jest wykaz świadectw, które takie kwalifikacje rolnicze dają. Warto więc przed zapisaniem się na taki kurs dokładnie sprawdzić, czy dokument, który mamy otrzymać po takim kursie znajduje się na tej liście - podkreślał Grzegorz Ignaczewski.