StoryEditor

Ekoschemat „Integrowana produkcja” – jakie działki można zgłosić do ARiMR?

Ekoschemat „Integrowana produkcja roślin” jest bardzo atrakcyjny finansowo dla rolników, ponieważ daje ponad 1250 zł dopłaty do 1 ha upraw. Ale czy po rozpoczęciu certyfikacji można już zgłosić działki do dopłat?
02.05.2024., 11:00h

Ekoschemat „Integrowana produkcja” (IP) to odpowiedź na potrzeby nowoczesnego rolnictwa, które musi harmonijnie łączyć efektywność ekonomiczną z troską o środowisko. W ramach IP rolnicy mają możliwość stosowania praktyk, które są zarówno efektywne, jak i ekologiczne, co przekłada się na lepszą jakość upraw i produktów.

Aby skorzystać z dopłat oferowanych przez ten ekoschemat, rolnicy muszą przejść przez proces certyfikacji. Jest to potwierdzenie, że gospodarstwo stosuje się do standardów IP, co obejmuje nie tylko odpowiednie techniki uprawy, ale również prowadzenie dokładnej dokumentacji i poddawanie się regularnym kontrolom.

Zgłaszanie działek do dopłat – co warto wiedzieć?

Kluczowym pytaniem dla wielu rolników jest, czy mogą zgłosić działki do dopłat w 2024 roku, jeśli te działki są aktualnie w trakcie certyfikacji.

Jak wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, zgłaszanie działek do dopłat w ramach Integrowanej Produkcji jest możliwe już w momencie rozpoczęcia procesu certyfikacji. Nie jest wymagane posiadanie pełnej certyfikacji na etapie deklaracji.

- Zwykle tak się dzieje: zgłaszamy do certyfikacji uprawy w plonie głównym w tym sezonie, więc za wyjątkiem plantacji trwałych nie ma możliwości, aby były wcześniej certyfikowane w Integrowanej Produkcji – mówi ekspert.

Za co można dostać pieniądze w Integrowanej Produkcji?

Przypomnijmy, że płatności w ramach ekoschematu do integrowanej produkcji roślin są przyznawane, gdy rolnik prowadzi uprawy zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin, które zostały udostępnione na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Obecnie na stronie Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dostępne są metodyki dla 43 upraw. PIORIN zapowiada także, że planuje systematyczne rozszerzanie systemu IP o nowe gatunki roślin.

Te rośliny czekają na zgodę Komisji Europejskiej

Aktualnie notyfikowane w Komisji Europejskiej są metodyki IP dla nowych upraw:

  • jęczmień jary i ozimy,
  • żyto,
  • kukurydza cukrowa,
  • fasola szparagowa i na suche ziarno,
  • słonecznik,
  • winogrona w uprawie polowej.

Po zakończonym procesie notyfikacji zostaną one niezwłocznie zatwierdzone przez Głównego Inspektora oraz opublikowane.

PIORIN przypomina, że każdy producent rolny może ze strony Inspekcji pobrać nieodpłatną metodykę IP i prowadzić zgodnie z nią produkcję roślin.

Oprac. mkh

image

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 19:35