StoryEditor

Humanitarna mąka z Ukrainy, saudyjskie zakupy pszenicy i dopłaty do zbóż, które są jak Yeti. Czekał(a) na Urbana - rynkowy last minute, odc. 6 [PODCAST]

W najnowszym odcinku naszego rynkowego podcastu porozmawiamy m. in. o transporcie humanitarnym z ukraińską mąką dla Sudanu, o Arabii Saudyjskiej, która wybrała się na zakupy pszenicy oraz o tym, że dopłaty do zbóż są póki co jak Yeti - wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich jeszcze nie widział. A na koniec mamy dla Was prawdziwe złoto. Zachęcamy do słuchania!

KLIKNIJ PONIŻEJ I SŁUCHAJ PODCASTU!

"Czekał(a) na Urbana, czyli rynkowy last minute" to nowy cykl podcastów Redakcji top agrar Polska. W szóstym podcaście z tego cyklu redaktor naczelny topagrar.pl Bartłomiej Czekała rozmawia z rynkowym ekspertem top agrar Polska dr. Juliuszem Urbanem m. in. transporcie humanitarnym z ukraińską mąką dla Sudanu, o Arabii Saudyjskiej, która wybrała się na zakupy pszenicy oraz o tym, że dopłaty do zbóż są póki co jak Yeti - wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich jeszcze nie widział. A na koniec będzie też o tym co ma wspólnego złoto z rynkami rolnymi.

Humanitarna mąka z Ukrainy

Do Sudanu trafiło od lutego br. prawie 22 tys. ton mąki w ramach pomocy z Ukrainy, ale ona tylko z tego kraju pochodzi, bo za finansowanie tej pomocy odpowiadają różne kraje. Najwięcej, bo 15 mln dolarów na te transporty mąki wyłożyły Niemcy. Natomiast pozostałą kwotę ponad 23 mln dolarów wyłożyły razem m. in.: Belgia, Kanada, Czechy, Węgry, Irlandia, Holandia Korea Płd., Słowenia i Hiszpania. Za organizację tych zakupów i transportu odpowiada fundusz WFM, który należy do ONZ.

Arabia Saudyjska idzie na zakupy pszenicy

W jednym z poprzednich podcastów mówiliśmy o tym jak Egipt kupuje pszenicę i że dzięki dofinansowaniu z UE są szansę na to by kupował jej więcej. Tym razem zdradzamy kulisy saudyjskich transakcji zakupowych na rynku pszenicy. Na ostatnim przetargu Arabia Saudyjska zakupiła niemal 800 tys. ton pszenicy za pośrednictwem Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Żywnościowego. Trafi ona do trzech portów na Morzu Czerwonym i jednego w Zatoce Perskiej. Arabia Saudyjska była stałym odbiorcą pszenicy z UE, w tym także z Polski, ponieważ nasza pszenica jakościowo wygrywała z rosyjską. Jednak w ostatnim czasie to Rosja zwyciężała w rywalizacji cenowej z UE w tym zakresie.

Dopłaty do zbóż są jak Yeti

Były spotkania na granicy, były dwa Szczyty Rolnicze, uzgodnienia w Jasionce, a w tym tygodniu także okupacja MRiRW przez sygnatariuszy tych uzgodnień oraz oddolne, rolnicze protesty pod biurami poselskimi i senatorskimi w całym kraju. Podczas wszystkich tych spotkań na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy padało hasło uruchomienia dla rolników dopłat do zbóż. Poznaliśmy nawet stawki tych dopłat, o których informowaliśmy ostatnio. Ale rozporządzenia jak nie było tak nie ma. Minister Czesław Siekierski obiecał, że w ciągu tygodnia ono się pojawi. Czekamy nadal. Ale rolnicy są zaniepokojeni przede wszystkim tym, że w zakresie realizacji trzech głównych postulatów niewiele się dzieje i niewiele chyba rząd ma do zaoferowania.

Złoto najdroższe od wielu lat i co ma to wspólnego z rynkami rolnymi?

Cena złota w ostatnich latach poszybowała w górę. Obecnie za uncję złota trzeba zapłacić 2292 dolary, podczas gdy na poczatku 2002 roku za uncję złota płacono 277 dolarów. To jest wzrost na przestrzeni ostatnich 22 lat o ponad 700 procent! Okres wojenny sprzyja jeszcze wzrostom cen złota, bo od wybuchu wojny w Ukrainie ceny złota poszły w górę o 13%.

Zapasy Polski, to według danych NBP na koniec  2023 roku ok. 358,78 ton złota, co daje nam 15 miejsce wśród krajów na świecie. Liderem w tym rankingu są USA, które mają 8133,5 tony złota.

Zachęcamy do słuchania całego podcastu - w nim więcej szczegółów i ciekawostek!

Znajdziesz nasz także na Spotify!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urban
ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 01:36