Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane z proporcjami pomiędzy gruntami własnościowymi a dzierżawionymi w gospodarstwie rolnym.
Ile trzeba mieć gruntów własnych, a ile można dzierżawionych?
- Jeśli młody rolnik w roku wyjściowym będzie posiadał przykładowo: 30 ha gruntów własnych (przekazanym w formie darowizny), 40 krów mamek i 35 ha gruntów dzierżawionych, to czy będzie kwalifikował się do płatności? Chodzi tu o przewagę gruntów dzierżawionych nad własnymi, przy czym w gospodarstwie będą zwierzęta - pytał jeden z uczestników.
Ważne kryterium powierzchni minimalnej
- Nie jest to problemem – wystarczy tylko spełnić kryterium powierzchni minimalnej, a do tego można wydzierżawić dodatkowe grunty tak, aby łącznie nie przekroczyć 300 ha - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej.
Przypomnijmy, że powierzchnia minimalna to średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest niższa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju - średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w województwie.
Z kolei średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w poszczególnych województwach oraz średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju dla naboru przeprowadzanego w danym roku przyjmuje się na podstawie informacji ogłaszanej przez Prezesa ARiMR dla roku poprzedzającego zgodnie z:
1) przepisami o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego – w 2022 r.;
2) ustawą PS WPR – w 2023 r. i w kolejnych latach.