StoryEditor

Ile gruntów własnych i dzierżawionych musi mieć rolnik by dostać 200 tys. zł premii?

Każdy wnioskodawca, który chce skorzystać z premii dla młodego rolnika musi mieć w swoim gospodarstwie egrunty własne lub dzierżawione. Ale czy jakieś proporcje pomiędzy tym gruntami muszą być zachowane? Ekspert wyjaśnia.

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Jeden z nich pytał naszego eksperta Grzegorza Ignaczewskiego o kwestie związane z proporcjami pomiędzy gruntami własnościowymi a dzierżawionymi w gospodarstwie rolnym.

Ile trzeba mieć gruntów własnych, a ile można dzierżawionych?

- Jeśli młody rolnik w roku wyjściowym będzie posiadał przykładowo: 30 ha gruntów własnych (przekazanym w formie darowizny), 40 krów mamek i 35 ha gruntów dzierżawionych, to czy będzie kwalifikował się do płatności? Chodzi tu o przewagę gruntów dzierżawionych nad własnymi, przy czym w gospodarstwie będą zwierzęta - pytał jeden z uczestników.

image

Młody rolnik 2024: Jaka jest minimalna liczba hektarów i czas skorzystania z premii?

Ważne kryterium powierzchni minimalnej

- Nie jest to problemem – wystarczy tylko spełnić kryterium powierzchni minimalnej, a do tego można wydzierżawić dodatkowe grunty tak, aby łącznie nie przekroczyć 300 ha - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej. 

Przypomnijmy, że powierzchnia minimalna to średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest niższa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju - średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w województwie.

Z kolei średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w poszczególnych województwach oraz średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju dla naboru przeprowadzanego w danym roku przyjmuje się na podstawie informacji ogłaszanej przez Prezesa ARiMR dla roku poprzedzającego zgodnie z:

1) przepisami o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego – w 2022 r.;

2) ustawą PS WPR – w 2023 r. i w kolejnych latach.

image

Czy młody rolnik może kupić maszyny z zagranicy z zerowym podatkiem VAT?

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 17:41