StoryEditor

Import zbóż z Ukrainy na hamulcu? Parlament Europejski chce chronić rolników

Parlament Europejski znacznie bardziej niż Komisja Europejska chce chronić rolników przed importem zboża z Ukrainy. Posłowie wzywają KE do zaciągniecia hamulca w imporcie produktów rolno-spożywczych.
14.03.2024., 13:52h

Parlament Europejski bardziej niż Komisja Europejska chce teraz ograniczyć import produktów rolnych z Ukrainy. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia posłowie zaproponowali, aby po czerwcu 2024 roku prawie cały import z Ukrainy był importowany bezcłowo. Obecne ułatwienia handlowe wygasają 6 czerwca.

Komisja zaproponowała wówczas automatyczne wprowadzenie limitów importu drobiu, jaj i cukru, jeśli import do UE przekroczy średnią z ostatnich lat.

Rozszerzenie automatycznych ograniczeń importu o zboża

Parlamentarzyści z Brukseli wzywają obecnie KE do wprowadzenia tego mechanizmu również w przypadku pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy i miodu. Ponadto wzywają do automatycznego wstrzymania importu mąki, pelletu i „innych przetworzonych ziaren zbóż” z ww. produktów.

image

IJHARS blokuje kolejne produkty! „Zakaz wprowadzenia na teren Polski i UE”

Podstawą limitowania był przedwojenny import z Ukrainy

Jeśli parlamentarzyści postawią na swoim, za punkt odniesienia posłuży średni wolumen importu w latach 2021, 2022 i 2023. Wielkość importu w przedwojennym roku 2021 będzie zatem miała wpływ na obliczenia. Tymczasem Komisja Europejska chce wykorzystać do obliczeń jedynie lata 2022 i 2023.

W szczególności UE ogranicza import lub nakłada zwykłe cła, gdy tylko import przekroczy progi opisane powyżej. Oznaczałoby to brak nieograniczonego, bezcłowego importu towarów rolnych z Ukrainy.

Europoseł Bernhuber: Solidarność z Ukrainą i ochrona rolnictwa

- Solidarność z Ukrainą i ochrona naszego rolnictwa idą dla nas ręka w rękę i są naszym najwyższym priorytetem – powiedział Alexander Bernhuber, austriacki członek Europejskiej Partii Ludowej (PPE), komentując decyzję Parlamentu.

- Mechanizmem ochronnym powinien być także objęty import zboża do UE. Ponadto import z lat 2021-2023 należy przyjąć jako realistyczny okres odniesienia do obliczenia średniej importu, a zatem należy uwzględnić także wartości z czasów przedwojennych”– wyjaśnia Bernhuber interpretując stanowisko Parlamentu Europejskiego.

Państwa członkowskie UE muszą ustalić stanowisko

Po decyzji PE teraz państwa członkowskie muszą jeszcze znaleźć wspólne stanowisko w sprawie importu z Ukrainy. Parlament UE, Komisja i państwa członkowskie mogą następnie negocjować ostateczne rozporządzenie w negocjacjach trójstronnych.

Celem Komisji jest płynne powiązanie nowych przepisów importowych z obecnym zwolnieniem celnym. Wygasają one z początkiem 6 czerwca br.

image

Konstantin Kockerols
Autor Artykułu:Konstantin Kockerols

Wspólna Polityka Rolna

Korespondent top agrar w Brukseli

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:12