W związku z tym, że dwa lata temu zrezygnowano z papierowych paszportów bydła hodowcy zgłaszali problemy m.in. podczas sprzedaży zwierząt. Zdarzało się bowiem, że podczas transportu bydło gubiło kolczyki i trudna była jego identyfikacja. Wcześniej skupujący otrzymywał dokument papierowy wraz ze zwierzęciem.
Co się zmieniło w IRZ Plus?
ARiMR poinformowała o tym, że w aplikacji IRZplus, w związku z licznymi postulatami rolników i organizacji rolniczych, udostępniona została funkcjonalność Informacja o zwierzęciu.
- Dzięki niej posiadacze bydła, owiec, kóz, jeleniowatych i wielbłądowatych mogą samodzielnie wygenerować i wydrukować dane dotyczące zwierząt. Co ma istotne znaczenie w przypadku obrotu nimi - wyjaśnia ARiMR.
Co jest na wydruku?
Wydruk generujemy zaznaczając w systemie IRZ Plus konkretne zwierzę i na dole listy znajduje się przycisk "wygeneruj wydruk". Możemy dokument wydrukować, bądź zapisać na dysku. Plik jest w formacie pdf. Znajdziemy na nim najważniejsze dane takie jak:
- Numer identyfikacyjny zwierzęcia (plus kod kreskowy)
- Numer siedziby stada w której przebywa zwierzę (plus kod kreskowy)
- Imię i nazwisko (nazwa) posiadacza
- Dane podstawowe zwierzęcia: (Data urodzenia zwierzęcia, Gatunek, Płeć, Rasa, Typ użytkowy, Numer identyfikacyjny matki zwierzęcia
- Informacje dodatkowe: Status zwierzęcia, Historia zgłoszeń, Sposób oznakowania