Podczas ostatniego webinarium pt.: "Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?" jednym z naszych prelegentów był Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki rolnej top agrar Polska. Podczas swojego wystąpienia "Finanse w gospodarstwie - pomysły na trudne czasy" nasz ekspert mówił m.in. o:
- kluczowych elementach Planowane zmiany strategiczne w WPR,
- finansowaniu inwestycji i możliwościach pozyskania wsparcia,
- zarządzaniu ryzykiem – ubezpieczenia w rolnictwie,
Zmiany w WPR - konsekwencje finansowe
Zdaniem Grzegorza Ignaczewskiego chociaż rolnicy nie doczekali się dotychczas spełnienia wszystkich swoich postulatów, to jednak pewne zmiany w nowej WPR udało im się wywalczyć dzięki protestom.
Są t m. in. zmiany w zakresie norm GAEC:
- GAEC 8: obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu na swoich gruntach, zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (dobrowolny ekoschemat).
- GAEC 7: będzie można spełnić tę normę decydując się na rotację lub dywersyfikację upraw, w zależności od warunków,
- GAEC 6: Państwa członkowskie będą miały znacznie większą elastyczność w określaniu okresów, które uznają za wrażliwe, oraz praktyk, które umożliwią spełnienie tego wymogu.
Dodatkowo małe gospodarstwa (do 10 ha) uzyskały zwolnienie z zasad warunkowości. A jak wiemy z ostatnich informacji z MRiRW - gospodarstwa do 5 ha będą mogły skorzystać z płatności dla małych gospodarstw w wysokości 225 euro do 1 ha. Nie będą mogły skorzystać z ekoschematów, ale z płatności ONW czy rolno-środowiskowo-klimatycznych już tak.
Dalsze zmiany w WPR na korzyść rolników
Według naszego eksperta korzystne dla rolników mogą się okazać także kolejne zmiany, które planuje Komisja Europejska i polski rząd. Chodzi tu m. in. o:
- Możliwość wprowadzania tymczasowych odstępstwa – niekorzystne warunki pogodowe,
- Możliwe wyłączenia czasowe w normie GAEC 9,
- Zwiększenie liczby dozwolonych zmian w PS,
- Obserwatorium kosztów, przegląd przepisów w zakresie nieuczciwych praktyk handlowych.