Do Wiktora Szmulewicza, Prezesa KRIR zwrócił się zarząd DIR z wnioskiem o podjęcie działań, które mają poprawić rozwiązania umożliwiające rolnikom skorzystanie z rządowego poręczenia kredytów:
- klęskowych,
- inwestycyjnych,
- oraz obrotowych.
Poręczenia kredytowe są niemożliwe do uzyskania przez rolników
- Widniejące w regulacjach zapisy o możliwości skorzystania przez producentów rolnych z poręczeń kredytów udzielnych przez ARiMR czy KOWR, które uruchomiły mechanizm wsparcia w postaci poręczeń i gwarancji kredytowych pochodzących z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, są na tyle złożone, że w praktyce poręczenia są nieosiągalne dla rolników – zaznaczył DIR w piśmie.
We wniosku zaznaczono także, że z informacji udzielonych przez doradcę, który od lat sporządza takie wnioski, wynika, że mimo tego, że rolnicy starają się o taką pomoc, często jej nie otrzymywali.
Wzrost zadłużenia gospodarstw
Aktualna sytuacja finansowa rolników wpływa na wzrost zadłużenia gospodarstw, przez co rolnicy obawiają się, że mogą mieć problem nawet z uzyskaniem kredytu obrotowego.
- Specyfika prowadzonej działalności sprawia, że działania, szczególnie inwestycyjne bazują na środkach uzyskanych z kredytów. Przy obecnej sytuacji rynkowej i już widocznym spadku ilości kupowanych pojazdów i maszyn rolniczych widać kryzys w tej branży. Prowadzenie produkcji rolnej jest nierozerwalnie związane z koniecznością ponoszenia nakładów na odnowienie parku maszynowego, na dostosowanie gospodarstwa do obowiązujących coraz to nowych wymogów, a w przypadku wystąpienia klęsk na wznowienie produkcji w poszkodowanych gospodarstwach – podsumowuje zarząd DIR.
Dlatego w tej bardzo trudnej dla gospodarstw rolnych sytuacji ważne jest w praktyce, uzyskanie kredytu a wręcz jest niezbędnym elementem wsparcia.
Bernat Patrycja
Fot: Sierszeńska