11 września br. roku miało miejsce spotkanie w siedzibie KRIR, w którym uczestniczyli:
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski,
- Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Helena Rudzis-Gruchała,
- Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszek Szymański,
- Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Tomasz Ciodyk
- oraz przedstawiciele polskich organizacji rolniczych zrzeszonych w COPA-COGECA.
Zobacz także: Najpierw Zielony, a teraz Niebieski Ład – czego dotyczy i czym jest?
Przyszłość rolnictwa oparca na Raporcie
Podczas posiedzenia przyjęto uchwałę w sprawie Raportu z Dialogu Strategicznego nad przyszłością rolnictwa UE.
Przypomnijmy, że raport ten został upubliczniony 4 września 2024 roku i ma on stanowić podstawę dla Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do prowadzenia dyskusji z krajami członkowskimi nad przyszłością rolnictwa po roku 2027, budżetem na WPR i kierunkiem wydatkowania środków w przyszłej perspektywie Wspólnej Polityki Rolnej.
KRIR zauważa jednak, że pomimo że nie pada sformułowanie Zielony Ład, który był źródłem rolniczych protestów odbywających się w całej Europie, to przyszłość rolnictwa, jaką można wyczytać z raportu, ma być kształtowana przez pryzmat ochrony środowiska oraz klimatu.
- Dokument nie uwzględnia kluczowej roli i wizji dla rozwoju, a nawet funkcjonowania gospodarstw rolnych, które zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe Europie i światu. Pominięto w nim również analizę wpływu na przyszłość europejskiego rolnictwa, jaką będzie miała integracja Ukrainy z UE (z silnym rolnictwem opartym na wielkich przedsiębiorstwach rolnych) i co za tym idzie pełnym dostępem do rynku unijnego – dodaje KRIR.
Protest KRIR
Krajowa Rada Izb Rolniczych protestuje wobec:
- Brak transparentności opracowywania dokumentu i konsultacji z rolnikami.
-
Całkowita zmiana podejścia do finansowania WPR po 2027.
-
Plan marginalizacji i wyeliminowania produkcji zwierzęcej.
-
Zmiana celów polityki promocji WPR.
-
Dalsze zaostrzenie rygorów środowiskowych i klimatycznych.
-
Niedostateczne uwzględnienie integracji Ukrainy z rynkiem unijnym.
Ponadto jak zauważa KRIR, niedopuszczalne jest przesunięcie kwoty 400 mln euro, z funduszy promocji i przekierowanie ich na wsparcie dla Ukrainy.
- Krajowa Rada Izb Rolniczych domaga się od Komisji Europejskiej ponownego podejścia do przyszłości i budżetu na Wspólną Politykę Rolną po roku 2027, rzetelnej konsultacji z zainteresowanymi stronami społecznymi nie tylko tymi, którzy reprezentują ochronę środowiska, przeanalizowania wpływów polityki na funkcjonowanie gospodarstw rolnych i zachęcania ludzi młodych do bycia rolnikami – pisze KRIR.
KRIR zwróciła się także do Premiera Donalda Tuska, aby ten wraz z Ministrem Rolnictwa Czesławem Siekierskim wynegocjowali takie kierunki polityki rolnej, które nie wpłyną negatywnie na polskie gospodarstwa rolne.
Bernat Patrycja
Źródło i Foto: KRIR