StoryEditor

Najnowsze prognozy na żniwa 2024 w UE - niższe zbiory zbóż, wyższe roślin oleistych i białkowych

Copa-Cogeca prognozuje niższe zbiory zbóż w UE w 2024 roku. Lepiej sytuacja będzie wyglądać w przypadku nasion oleistych oraz roślin wysokobiałkowych. Ale eksperci zastrzegają, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć. W wielu obszarach zasiewy zostały opóźnione, przez co plony w nadchodzących tygodniach były bardzo wrażliwe na warunki pogodowe.
12.07.2024., 11:01h

Niższe zbiory zbóż, wyższe roślin oleistych i białkowych

Obecnie oczekuje się, że plony zbóż nieznacznie spadną w 2024 r. (-1,2%), a biorąc pod uwagę zmniejszenie powierzchni zasiewów (-3,5%), wyniki zbiorów powinny kształtować się poniżej 2023 r. Produkcja zbóż w UE-27 powinna osiągnąć 257,3 mln ton, odnotowując spadek o 4,7% w porównaniu ze zbiorami w 2023 r.

Ciekawostką jest znaczny spadek produkcja pszenicy (-6,3%) i jęczmienia (-9%), podczas gdy kukurydza pozostaje stabilna (-0,5%), a owies wzrośnie (+21,2%).

Największy spadek plonów w Polsce i we Francji

Jeśli chodzi o geograficzne rozmieszczenie produkcji, większość północnych (Belgia, Francja, Dania, Niemcy) i środkowo-wschodnich państw członkowskich odnotowała spadek produkcji, czasami dość znaczący (-3 mln ton dla Polski, -9 mln ton dla Francji). Nie zrekompensuje tego poważny wzrost produkcji w Hiszpanii w porównaniu z 2023 r. (+3 mln ton dla Hiszpanii).

Plony w UE znacznie poniżej średniej z 5 lat

Ogólnie rzecz biorąc, plasuje to 2024 r. poniżej 2023 r. (który i tak był rokiem słabym), ale także znacznie poniżej średniej produkcji zbóż z ostatnich 5 lat (-8,4%).

- Ta i tak już niepokojąca prognoza może się bardzo pogorszyć w nadchodzących tygodniach i miesiącach, ze względu na skomplikowane zjawiska pogodowe i niemożność prowadzenia pracy na polach. W wielu obszarach zasiewy zostały opóźnione, przez co plony w nadchodzących tygodniach były bardzo wrażliwe na warunki pogodowe – napisali w komunikacie prasowym eksperci Copa-Cogeca.

Stabilne plony roślin oleistych 

W przypadku nasion roślin oleistych sytuacja jest dość stabilna, z niewielkim spadkiem powierzchni (-1,6 %), ale nieznacznie poprawiającymi się plonami (+0,7 %), co doprowadziło do niewielkiego spadku produkcji w porównaniu z 2023 r. (-1,0 %), głównie ze względu na zmniejszenie obu powierzchnia zasiewów i plony rzepaku.

Jednak w porównaniu ze średnią obciętą z 5 lat, rok ten pozostaje dość dodatni (+6,3%). Jeśli chodzi o sytuację w poszczególnych krajach członkowskich, rozkłada się ona dość równomiernie, odnotować możemy jedynie istotny wzrost w Hiszpanii (+50% r/r) tłumaczony wyjątkowo słabym rokiem, jaki miała ona w 2022 r., podczas gdy w Polsce redukcja produkcji jest dość duża w porównaniu do innych krajów (-15% r/r).

Rewelacyjne wyniki roślin wysokobiałkowych

Jeśli chodzi o rośliny wysokobiałkowe, sytuacja jest ogólnie bardzo pozytywna. Zanotujemy wzrost produkcji o 13% (wzrost o 3,9 mln ton). Za wyjątkiem Francji, gdzie spodziewamy się redukcji rok do roku o 16%, głównie ze względu na plony.

- Jednak zarówno w przypadku nasion oleistych, jak i roślin białkowych, podobnie jak w przypadku zbóż, nadchodzące tygodnie będą kluczowe i mogą bardzo dobrze zmienić sytuację -podsumowali swoją prognozę eksperci Copa-Cogeca.

 

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. lipiec 2024 14:04