StoryEditor

Narzędzie do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego – niezbędnik rolnika!

Mnogość programów i interwencji dostarcza rolnikom mnogość dokumentacji. Nie wystarczy złożyć wniosku o pomoc, trzeba później wywiązać się ze zobowiązań. Z pomocą przychodzi nam Narzędzie do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego. Do czego służy? I w czym może pomóc rolnikowi?

22.09.2024., 09:00h

Ocena ekonomiczna gospodarstwa

Narzędzie do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego opracowane zostało w Zakładzie Rachunkowości Gospodarstw Rolnych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej-PIB (IERiGŻ-PIB) na zamówienie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w 2020 roku. Głównym celem powstania narzędzia było wsparcie rolników w zarządzaniu gospodarstwami rolnymi przy pomocy prostej analizy. Od 2022 roku narzędzie było dostosowywane do wybranych wytycznych opracowanych w ramach PS WPR 2023-2027 tak, aby beneficjenci programów mogli wywiązać się z obowiązków prowadzenia rachunkowości rolnej oraz przygotowania zestawień przychodów, sprzedaży, czy też wykazu faktur.

Zobacz także: Kalkulator SO: Jak policzyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa?

Jaki jest cel Kalkulatora SO?

Podstawowym celem narzędzia jest zarządzanie gospodarstwem rolnym. Pozwala ono prowadzić uproszczoną rachunkowość oraz ewidencję przychodów i rozchodów w ramach interwencji takich jak Premie dla Młodych Rolników, Rozwój małych gospodarstw. Istnieje również możliwość prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów oraz zdarzeń o charakterze niefinansowym m.in. w ramach I.10.1.1 Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Dodatkowo rolnicy mogą:

  • obliczać sprzedaż swoich produktów rolnych
  • oraz obliczać przychód w związku z prowadzoną w gospodarstwie działalnością rolniczą i okołorolniczą, w celu ustalenia ich udziału we wszystkich przychodach rolnika (przydatne w przypadku interwencji Premie dla młodych rolników).
  • Na potrzeby realizacji operacji, rolnicy mogą ewidencjonować transakcje związane z realizowanymi operacjami. Mogą przygotowywać wykazy faktur oraz dowodów poniesionych wydatków, co jest niezbędne w przypadku składania wniosku o płatność.
  • Rolnicy mogą także prowadzić ewidencję przychodów na potrzeby ubezpieczeń oraz szacowania strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Narzędzie wykorzystywane jest szczególności do prowadzenia:

  • sprzedaży bezpośredniej,
  • dostaw bezpośrednich,
  • rolniczego handlu detalicznego (RHD),
  • działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL),
  • oraz działów specjalnych produkcji rolnej.

Narzędzie jest przydatne w szczególności w przypadku składania wniosku o płatność. Biorąc pod uwagę, że w bieżących naborach samo prowadzenie ewidencji VAT nie spełnia wymogu prowadzenia rachunkowości, warto jest korzystać z narzędzia na potrzeby złożenia wniosku o płatność.

Co znajdziemy w narzędziu?

W ramach narzędzia możemy odkryć moduły takie jak: Typologia i wielkość ekonomiczna gospodarstwa, Zasoby i nakłady pracy, Stan kasy oraz rachunku bankowego, Przychody i Rozchody, Analiza, Raporty/ Zestawienia/ Sprawozdania/ Ewidencje/ Księgi. Dodatkowo w ramach narzędzia uruchomiona ma zostać funkcjonalność: Symulacja ekonomiczna możliwej wielkości kredytu oraz wartości inwestycji.

Jak działa?

  1. Po odpaleniu narzędzia w excel, zostaniemy poproszeni o uzupełnienie danych identyfikacyjnych producenta rolnego, niezbędnych do zapisania pliku.
  2. Podajemy imię, nazwisko oraz numer identyfikacyjny (np. PESEL lub NIP).
  3. Mamy możliwość dostosowania zakresu rejestrowanych danych do potrzeb rolnika (arkusz ‘Informacje_podstawowe’ - > wstążka ‘Narzędzie OE GR’ -> przycisk ‘Modyfkuj’ -> zakładka ‘Cele’.
  4. W zależności od potrzeb należy w odpowiednich polach zaznaczyć preferencje. W efekcie, po kliknięciu w przycisk ‘Ok’ skoroszyt dostosuje zakres rejestrowanych danych ukrywając bądź odkrywając właściwe wiersze, kolumny i arkusze.
  5. Rejestrowanie danych dotyczących:
    - zasiewów;
    - stada zwierząt;
    - zasobów i nakładów pracy;
    - stanu kasy oraz rachunku bankowego;
    - przychodów i rozchodów (odpowiednio w arkuszach: ‘Uprawy’; ‘Zwierzeta’; ‘Zasoby_i_naklady_pracy’; ‘Stan-kasy-oraz-rach-bankowego’; ‘Przychody’; ‘Rozchody’).
    Raz wprowadzone dane mogą być wielokrotnie wykorzystane w analizie bądź różnych zestawieniach. Dane wprowadzane są przy pomocy specjalnych formatek z zastosowaniem kontroli ich poprawności.
  6. Operacje na danych wykonuje się po kliknięciu odpowiedniego przycisku na wstążce ‘Narzędzie OE GR’.

Narzędzie niewątpliwie może być przydatną rzeczą zarówno dla doradcy jak i dla samego rolnika. Pełny wgląd w sytuację ekonomiczną i finansową swojego gospodarstwa rolnego może uchronić od ciężkiej sytuacji finansowej, zaciągnięcia zbyt wielu kredytów lub przeinwestowania. Jednocześnie narzędzie pozwolić ma w pełni określić przychody z gospodarstwa i pomóc zaplanować jego rozwój.

image

ARiMR wydała część decyzji o wypłacie materiału siewnego. Pozostali rolnicy muszą czekać

Agata Stachowiak

Fot: Sierszeńska

Agata Stachowiak
Autor Artykułu:Agata Stachowiak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. listopad 2024 11:45