W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wiemy już i wynika to z wykazu, że producenci zbóż będą mogli liczyć na dodatkową pomoc. Ale projekt wprowadza dużo więcej nowości.
Bioasekuracja na koszt państwa
W ramach zobowiązań „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” rząd zobowiązał się w pkt. 60 do pokrywania z budżetu państwa do 100 % kosztów na bioasekurację w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę świń.
MRiRW zapowiada teraz realizację tej obietnicy poprzez dodanie nowych przepisów umożliwiających refundację w pełnej wysokości wydatków na bioasekurację w gospodarstwach producentów świń dla wniosków złożonych od 2024 r.
Dodatkowe pożyczki dla hodowców świń
Rząd chce także rozwiązać problem braku możliwości ubiegania się o pomoc w postaci nieoprocentowanej pożyczki przez producentów trzody chlewnej z obszarów z ograniczeniami w związku z ASF, którzy rozpoczęli swoją działalność po roku 2020. Dlatego w projekcie wpisuje się odpowiedni rok bazowy warunkujący możliwość ubiegania się jak i wyliczania pomocy w formie nieoprocentowanych pożyczek dla producentów świń z obszarów z ograniczeniami.
Szacowanie szkód na nowo
Resort rolnictwa zapowiedział wyłączenie przy szacowaniu szkód powstałych w wyniku suszy konieczności podawania informacji o produkcji zwierzęce. Konieczność takich zmian wynika z faktu, że pomoc dla poszkodowanych w wyniku suszy może być udzielana w przypadku wystąpienia szkód w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.
Brak zgody Brukseli
Ministerstwo rolnictwa proponuje także dokonać zmian w warunkach udzielania kredytów skupowych dla gorzelni polegającej na ograniczeniu rodzaju zakupionego zboża tylko do kukurydzy i ograniczenie terminu jej zakupu (od dnia 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.). Zmiana wynika z braku zgody Komisji UE na uruchomienie pomocy na obecnie obowiązujących zasadach.
Pomoc de minimis i dla KGW
Pozostałe zmiany ujęte w wykazie prac legislacyjnych rządu to:
- doprecyzowanie przepisów przez dodanie określenia, że pomoc de minimis dla właścicieli statków rybackich jest udzielana do wysokości środków przewidzianych na realizację tej pomocy w planie finansowym Agencji na dany rok kalendarzowy;
- rozszerzenie katalogu kół gospodyń wiejskich, które mogą ubiegać się o pomoc w ramach tzw. bonu frekwencyjnego o te, które od dnia 15 października 2023 r. działały na podstawie ustawy Prawo o stowarzyszeniach albo działały w ramach kółek rolniczych, ograniczenie do maksymalnie 50 tys. zł kwoty pomocy dla jednego koła oraz nałożenie obowiązku zorganizowania co najmniej dwóch wydarzeń mających na celu integrację lokalnej społeczności poprzez wykreślenie jako warunku ubiegania się o pomoc.