StoryEditor

Norma GAEC 2 – MRiRW jednak nie planuje zalać 1 mln ha ziemi rolnej?

Rolnicy będą zmuszeni do zalania prawie 1 mln ha ziemi rolnej, czy nie? W sprawie wymogów normy GAEC 2 wypowiedziało się MRiRW.

06.11.2024., 11:22h

W trakcie największych od wielu lat protestów rolniczych, które przetaczyły się przez cały kontynent, Parlament Europejski przegłosował kontrowersyjne rozporządzenia w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Jego realizacja będzie miała bezpośredni wpływ na produkcję rolną. Choć przewiduje się także klauzulę „zatrzymania awaryjnego”. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ: Kontrowersyjna ustawa o odtwarzaniu przyrody przegłosowana! Co z zalewaniem gruntów rolnych?

MRiRW o zalewaniu torfowisk i terenów podmokłych

Temat wraca jak bumerang! Tym razem Ministerstwo Rolnictwa dementuje informacje, że rolnicy będą zmuszeni do zalania 1 mln ha ziemi rolnej.

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) stanowczo zaprzecza informacjom, że planuje degradację 1 mln hektarów terenów podmokłych poprzez wprowadzenie normy GAEC 2 - czytamy na stronie ministerstwa. 

Co oznacza norma GAEC 2?

Celem wprowadzenia normy GAEC 2 jest ochrona gleb bogatych w węgiel oraz terenów podmokłych. Wyznaczenie obszarów, które mają być objęte tą normą wynika z rozporządzenia PE i Rady UE i dotyczy tylko gruntów użytkowanych rolniczo.

- W procesie wyznaczania gruntów objętych GAEC 2 brali udział naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG-PIB), którzy w latach 2021-2023 przeprowadzili inwentaryzację gleb bogatych w węgiel i terenów podmokłych - podaje ministerstwo. 

Norma GAEC 2 - wymogi

Wymogi GAEC 2 obejmują m.in.

  • zakaz orania i wydobycia torfu,
  • zakaz budowy nowych rowów i instalacji odwadniających.

Norma GAEC 2 nie dotyczy jednak odbudowy osuszonych torfowisk, ta kwestia jest przedmiotem innego rozporządzenie PE i Rady UE w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych NRL. W Polsce przepisami w tej sprawie zajmuje się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

image

Norma GAEC 6: co się zmieniło i jak ją zrealizować w 2024 r.?

TUZ w GAEC 1 i GAEC 9

Należy pamiętać również, że rolnicy, którzy wnioskują o przyznanie płatności obszarowych są zobowiązani przez przepisy unijne. W tym także chodzi o przepisy unijne, które dotyczą trwałych użytków zielonych.

- Jednym z wymogów jest obowiązek zachowania TUZ w Polsce na stabilnym poziomie. Obowiązek polega na monitorowaniu w całej Polsce zmian wskaźnika udziału TUZ do całkowitego obszaru użytków rolnych (tzw. GAEC 1). W przypadku zmniejszenia powierzchni TUZ o więcej niż 5% konieczne będzie podjęcie działań naprawczych – przypomina ministerstwo.

Trwałe użytki zielone wrażliwe pod względem środowiskom, w tym np. gleby torfowe i tereny podmokłe – GAEC 9 na obszarach Natury 2000, również tych, które nie zostały jeszcze objęte planami zadań ochronnych i planami ochrony – obowiązuje zakaz przekształcania ich oraz zaorywania.

Tutaj powierzchnia została wyznaczona w wielkości 400 tys. ha.

 

Bernat Patrycja

Źródło: MRiRW

Fot: Canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. styczeń 2025 20:58