Nowa mapa dla rolników
Główny Urząd Geodezji i Kartografii dodał do mapy, z której zwykle korzystaliśmy podczas zakupu nieruchomości lub działki rolnej typowe funkcje dla rolników. Udostępniono nową kompozycję mapową „Rolnictwo”.
- Została ona stworzona na bazie naszego najnowszego, zoptymalizowanego silnika mapowego, zapewniając prostą i intuicyjną nawigację po mapach oraz zasobach Geoportalu. Nowa kompozycja mapowa ułatwia użytkownikom dostęp do kluczowych informacji związanych z rolnictwem. Obejmuje takie zasoby jak mapy glebowo-rolnicze, wskaźnik wegetacji NDVI, obszary chronionego krajobrazu oraz inne istotne aspekty dla czynności agrotechnicznych. Dodatkowo, w celu zwiększenia użyteczności serwisu, w module tym zamieściliśmy również narzędzia do analiz danych wysokościowych dla obszaru Polski - wymienia GUGiK.
Na razie na mapie brakuje sporo obszarów, które obejmują "Rolnictwo", jednak jest nadal w trakcie opracowywania. Będzie to spora i dość dokładna mapa danych dla rolników.
Sprawdź nowe funkcje Mapy dla rolników
Co można sprawdzić na Geoportalu?
To dobre rozwiązanie, bowiem na jednej mapie mamy dostepne dane pochodzące z Ewidencji Gruntów i Budynków - działki i ich rodzaje, typową mapę glebowo-rolniczą gdzie możemy sprawdzić kompleksy gleb ornych (oznaczone określonymi kolorami i klasami) oraz kompleksy glebowe trwałych użytków zielonych.
Kompleksy glebowe gruntów ornych:
Znajdziemy tam kolory poniższych klas gleb:
- pszenny bardzo dobry
- pszenny dobry
- pszenny wadliwy
- żytni bardzo dobry
- żytni dobry
- żytni słaby
- żytni bardzo słaby
- zbożowo-pastewny mocny
- zbożowo-pastewny słaby
- pszenny górski
- zbożowy górski
- owsiano-ziemniaczany górski
- owsiano-pastewny górski
- gleby orne przeznaczone pod użytki zielone
Kompleksy trwałych użytków zielonych:
-
średnie użytki zielone
-
bardzo dobre i dobre użytki zielone
-
użytki zielone słabe i bardzo słabe
Działki Rolne KOWR w Geoportalu
Ponadto na mapie znajdziemy informacje o tym gdzie znajdują się nieużytki, lasy, tereny zabudowane itd.
Ciekawą opcją, która również niedawno pojawiła się na mapie są dane KOWR, a dokładniej na temat nieruchomości rolnych Skarbu Państwa, którymi zarządza KOWR.
Po przybliżeniu danej lokalizacji, która oznaczona jest liczbą możemy zobaczyć zarys działki, a po kliknięciu zostaniemy przeniesieni na portal https://erolnik.gov.pl/, na którym możemy sprawdzić powierzchnię działki oraz formę własności oraz czy jest do rozdysponowania.
oprac. dkol na podst. Geoportal/Główny Urząd Geodezji i Kartografii