StoryEditor

Protest 1000 traktorów w Poznaniu. Znamy postulaty rolników!

W sobotę informowaliśmy o pierwszych szczegółach planowanego na piątek 9 lutego br. protestu 1000 traktorów w Poznaniu. Teraz rzecznik Roli Wielkopolski - organizatora protestu rolników w stolicy Wielkopolski -podał postulaty, z którymi pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu pojawią sie gospodarze.

Na profilu organizacji Rola WIelkopolski na Facebook Emil Lemański, rzecznik prasowy tej organizacji wymienił siedem głównych postulatów, które zdaniem rolników są do załatwienia "na już".

Postulat nr 1: Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR

Jak zaznacza Lemański, pierwszy z nich dotyczy natychmiastowego odstąpienia od wszystkich założeń „Europejskiego Zielonego Ładu i stworzenia nowej WPR na zasadach rolników”.

- Obecna Wspólna Polityka Rolna pomija w ogóle całe założenia rolników. Człowiek, który ją tworzył, nie ma nic wspólnego z rolnictwem. Takie założenia, jak np. nieszczęsne ugorowanie, pokazują jasno kierunek Unii Europejskiej. Pokazuje nam jasno, że Europa ma przestać produkować, Europa ma być rynkiem zbytu, a nie producentem. My się na to nie godzimy i na takie założenia WPR nie ma naszej zgody i naszej zgody nie będzie - deklaruje rzecznik Roli Wielkopolski.

Postulat nr 2: Zakaz wprowadzania na rynek polski i UE towarów z Ukrainy i wprowadzenie ceł na te produkty

Drugim postulatem rolników z Roli Wielkopolski jest wprowadzenie zakazu wprowadzania na rynek Polski i Unii Europejskiej produktów wytwarzanych w sposób inny niż zalecany w dyrektywach Unii Europejskiej oraz przywrócenie ceł na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy.

- Nie może być tak, że nam się co roku dokręca śrubę nowymi normami, nowymi obostrzeniami. Na wszystko musimy mieć papier i spełniać szereg norm, a z drugiej strony się wprowadza produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. Cały czas wisi temat wprowadzenia umowy z grupy Mercosur na import towarów rolno-spożywczych z krajów Ameryki Południowej. To, jeżeli ta umowa będzie, będzie ona oznaczała dla nas katastrofę – rynek wołowiny załamie się totalnie. A kolejną kwestią wcześniej jest wspominana Ukraina, która produkuje bez żadnych norm, przy dużo niższych kosztach, bez żadnych unijnych obostrzeń, a mimo to może wprowadzić swoje produkty na nasz rynek, destabilizując go tym samym. My na to się nie godzimy. Żądamy wprowadzenia ceł. Żądamy odstąpienia od umów o wolnym handlu właśnie z grupą Mercosur czy z Ukrainą - akcentuje Lemański.

Postulat nr 3: Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej

Trzeci postulat wielkopolskich rolników to natychmiastowa rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej w celu poprawy logistyki związanej z eksportem naszych płodów rolnych.

- Myy w tym momencie na przedwiośniu mamy 20 milionów ton zboża w naszych magazynach. Przy średnim tempie eksportu na kołach i przez porty wynoszącym 700 tysięcy ton, górka zboża będzie rosła, a nasza konsumpcja wewnętrzna będzie spadać, bo hodowla zwija się. I naszą racją jest, nas rolników, żebyśmy tą infrastrukturę portową mieli. Obecnie nasze porty to jest głęboka komuna. Magazyny stoją na kołach, ciężarówki stoją po 2-3 dni w kolejkach przed rozładunkiem. Mieliśmy okazję na bardzo dobre kontrakty na eksport naszych płodów rolnych do krajów trzeciego świata. Niestety, nie byliśmy w stanie spełnić warunków, które były, np. to, że te płody rolne miały być transportowane okrętami w klasie Panamax, czyli okrętami o ładowności 80 tysięcy ton. Niestety, my nie mamy w Polsce portów, które byłyby w stanie takie ładowce obsłużyć o takim tonażu i o takim zadłużeniu. I naszą racją jest abyśmy te porty wybudowali i to w tempie natychmiastowym. Rumunia potrafiła przez 2 lata za unijne pieniądze zwiększyć swoją przepustowość jeżeli o eksport produktów rolno-spożywczych dwukrotnie. My w tym czasie nie zrobiliśmy prawie nic - zauważa rzecznik prasowy Roli Wielkopolski.

Postulat nr 4: Ograniczenie biurokracji w rolnictwie

Kolejny postulatem rolników z Roli Wielkopolski jest ograniczenie biurokracji w rolnictwie.

- Za chwilę dwudziesto- lub trzydziestohektarowe gospodarstwo, które ma hodowlę świń czy bydła, będzie musiało mieć księgową. Nie może tak to wyglądać. My rolnicy mamy zająć się tym, co dzieje się na polu czy w świniarniach i oborach, a nie tym, co dzieje się na biurkach urzędników. To nie jest nasza rola. My musimy być zwolnieni z tych wszystkich głupich obostrzeń, z tej całej głupiej biurokracji. To nie jest nasza praca, naszą pracą jest produkować żywność - mówi na nagraniu Lemański.

Postulat nr 5: Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich

Piąty postulat rolników to ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na terenach wiejskich.

- Nie może być tak, że ludność napływowa z miast będzie blokowała rozwój gospodarstw rolnych. Osobiście spotkałem się z dziesiątkami przypadków, gdzie rolnicy nie mogli postawić obory czy świniarni przez to, że komuś się ten pomysł nie podobał i były protesty i ta inwestycja była blokowana. Jest potrzebna bardzo krótka ustawa, że jeżeli mieszkasz na terenie wiejskim, jesteś świadomy tego, że wieś jest terenem produkcji rolnej, jesteś świadomy wszystkich nieudogodnień wynikających z tego faktu - przekonuje rzecznik Roli Wielkopolski.

Postulat nr 6: Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tys. euro

Szóstym postulatem Roli Wielkopolski  jest zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 tysięcy euro do 50 tysięcy euro. Ich zdaniem przez inflację i wzrost kosztów produkcji kwota 25 tysięcy euro straciła swoją wartosć i trzeba ją zwiększyć o współczynnik inflacji.

Postulat nr 7: Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego

Siódmy postulat Roli Wielkopolski jest odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego.

- Nie może być tak, że rolników traktuje się jak idiotów. To rolnik powinien decydować, kiedy jest odpowiednia pora i odpowiednie warunki na stosowanie nawozów azotowych. I tutaj nauka, profesorowie najbardziej renomowanych uczelni kraju mają takie same zdanie, że azot zastosowany przy mrozach ma dużo niższe starty do atmosfery niż azot zastosowany w marcu. To jest kwestia, którą trzeba też załatwić - zapowiada Lemański.

image

1000 traktorów wjedzie do Poznania. Znamy szczegóły protestu rolników w stolicy Wielkopolski!

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 07:51