StoryEditor

Przegląd techniczny ciągników: KRIR wnioskuje o kontrole na gospodarstwie. Co odpowiedziało ministerstwo?

Przegląd techniczny ciągników i przyczep rolniczych, przebiegałby znacznie sprawniej i z korzyścią dla uczestników dróg publicznych, gdyby istniała możliwość przeprowadzenia badania na terenie gospodarstwa. Czy będzie to możliwe w najbliższej przyszłości?

16.10.2024., 11:20h

Jednym z obowiązków kierowców jest dopilnowanie przeglądu technicznego. Od lat stawki były stałe, to jednak zmieni się w bieżącym roku. Przegląd Techniczny 2024 – ile będzie kosztował? O tym pisaliśmy TUTAJ

Przegląd techniczny ciągnika na terenie gospodarstwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do Ministerstwa o możliwość wykonania przeglądu technicznego ciągników rolniczych w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu na terenie gospodarstwa rolnego.

- Zarząd Krajowej rady Izb Rolniczych zwraca się do Pana Ministra w sprawie przywrócenia wykonywania przeglądów technicznych ciągników rolniczych w podstawowych stacjach kontroli pojazdów lub na miejscu w gospodarstwie rolnika – pisał KRIR w piśmie.

image
Przegląd techniczny kombajnu last minute

Zarząd KRIR uważa i jest wręcz przekonany, że przywrócenie tych przepisów będzie korzystnym rozwiązaniem i dla rolników przez zaoszczędzenie czasu, a także dla pozostałych uczestników dróg publicznych.

Pismo zostało wysłane do ministerstwa w kwietniu, zatem zajęło trochę czasu na ustosunkowanie się do niego.

Zmiana przepisów w badaniach technicznych

Ministerstwo Infrastruktury dnia 11 października odpowiedziało na pismo KRIR, w którym zaznaczono, że ustawa z dnia 16 czerwca 2023 roku, o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym wprowadziła zmiany m.in. w rozdziale o Badaniu techniczny, gdzie mowa jest o umożliwieniu przeprowadzenia badania technicznego ciągnika rolniczego oraz ciągnika gąsienicowego (o maks. Prędkości 40 km/h), a także przyczepy w miejscu innym niż stacja kontroli pojazdów. Istnieje możliwość zatem wykonania badania w podstawowej stacji kontroli.

- Przepisy, o których mowa w art. 4 i art. 19 ustawy z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw, weszły w życie z dniem 1 czerwca 2024 r.

Jednakże, aby przepisy ustawowe mogły zostać wykonane, niezbędne jest wydanie rozporządzeń wykonawczych –odpowiadani ministerstwo.

To jednak ciągnie się od zeszłego roku, kiedy to wprowadzono te przepisy, o tym pisaliśmy w 2023 roku TUTAJ: Zmiana przepisów. Czy rolnik zrobi przegląd ciągnika i przyczepy na własnym podwórku?​

5 września br. w życie weszło rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia br. Rozporządzenie to zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne.

Dzięki tym zmianom możliwe jest przeprowadzenie badań technicznych ciągników rolniczych oraz ciągników gąsienicowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej do 40 km/h, a także przyczep przeznaczonych do łączenia z tymi pojazdami na stanowisku zewnętrznym, jeżeli stanowisko zewnętrzne stacji kontroli pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t spełnia wymagania, o których mowa w § 17 ust. 2 pkt 2 wyżej wymienionego rozporządzenia.

Badanie techniczne na gospodarstwie

Aby przeprowadzenie badania technicznego było możliwe na terenie gospodarstwa, konieczne jest wydanie odpowiednich rozporządzeń.

- Należy zaznaczyć, że takie rozporządzenia nie zostały jeszcze wydane. Informuję, że w dniu 25 września 2024 r. Minister Infrastruktury podpisał rozporządzenie w sprawie wymagań i wyposażenia dla infrastruktury innej niż stanowisko kontrolne w stacji kontroli pojazdów. Natomiast projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach znajduje się w procedurze notyfikacji – odpowiedziało Ministerstwo.

image

Przegląd siewnika punktowego przed sezonem od A do Z

 

Bernat Patrycja na podst. KRIR

Fot: Bartłomiej Czekała

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:30