StoryEditor

Rolnicy nadal bez dofinansowania na wymianę pokryć dachowych. Oczekują poważnego traktowania!

Nabór wniosków na wymianę pokryć dachowych z azbestu zakończył się 12 stycznia br. ale mimo to rolnicy do tej pory nie otrzymali decyzji czy otrzymają środki finansowe. Po co robić nabór, skoro nie ma środków na wypłaty?

09.10.2024., 11:50h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jaka jest skala problemu z azbestem w Polsce?
  • Aby usunąć azbest potrzeba ponad 100 lat
  • Tysiące rolników czeka na decyzję
  • MRiRW nie traktuje rolników poważnie
  • Czego dotyczyło dofinansowanie?
  • Ile wynosiło dofinansowanie?

Jaka jest skala problemu z azbestem w Polsce?

Azbest jest substancją, której udowodniono działanie rakotwórcze, a także powodowanie pylicy azbestowej. Zakaz stosowania azbestu w Polsce prowadzono dopiero w 1998 roku, a termin na usunięcie wyznaczono na 2032 rok. Rada Ministrów przyjęła wtedy w 2002 roku „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. 

Zobacz także: Dopłaty i ekoschematy 2024: o ile mniej pieniędzy niż w 2023 roku dostaną rolnicy?

W Unii Europejskiej zakaz ten wprowadzono od stycznia 2005 roku. Czy azbest zniknął z mapy Polski? Można to łatwo sprawdzić na portalu GeoAzbest. Dodatkowo można tutaj dokładnie wyszukać lokalizację nieruchomości, które posiadają pokrycia dachowe wykonane z azbestu.

image
Mapa z wyrobami azbestowymi do usunięcia
FOTO: GeoAzbest

Jak podaje NIK, po 12 latach od wprowadzenia programu usunięto niecałe 17% z 8,5 mln ton wyrobów azbestowych, a do unieszkodliwienia pozostało kolejne 7 mln ton.

Aby usunąć azbest potrzeba ponad 100 lat

Tempo usuwania wynosi wiec niecałe 0,12 mln ton rocznie, nie ma co liczyć, że uda się w Polsce do 2023 roku usunąć cały nagromadzony azbest. Aby to osiągnąć potrzeba około 50 lat.

- W skontrolowanych województwach usunięcie pozostałego azbestu wymaga od 30 do 102 lat. W skrajnym przypadku, w jednej gminie (Frombork), czas niezbędny do usunięcia azbestu oszacowano na 149 lat – podaje NIK.

Tysiące rolników czeka na decyzję

Jak podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozowju Wsi, na dzień 8 stycznia 2024 roku złożono 23,5 tys. wniosków na kwotę ponad 293 milionów złotych. Wynika z tego, że budżet został przekroczony o 40 mln zł. Mimo przeproczenia budżetu rolnicy nie musieli obawiać się wprowadzenia przez ARiMR współczynnika korygującego, a wynikało to z zastosowanego przez nich regulaminu. 

MRiRW nie traktuje rolników poważnie

Na początku miesiąca 1 października br. KRIR wystąpił do MRiRW, aby proces procedowania wniosków w naborze na wymianę dachów wykonanych z azbestu został przyspieszony. To nie wszystko, Krajowa rada Izb Rolniczych zwróciła się także, aby ministerstwo w przyszłości skoncentrowało się na przemyśleniu dalszych działań w czasie ogłaszania programów pomocowych i traktowali poważnie rolników.

Rolnicy bez wsparcia – czkają na decyzje

Przypomnijmy, że nabór odbył się w terminie od 15.12.2023 roku do 12.01.2024 roku i rolnicy mimo, że mamy już październik nie otrzymali jeszcze decyzji o przyznaniu środków finansowych, ani nawet informacji o ewentualnych brakach do uzupełnienia w złożonych wnioskach.  

image

Potrzebne nowe ekoschematy i relokacja środków! Rolnicy dostarczający produkty do sieci handlowych oberwą rykoszetem raportowania ESG!

Czego dotyczyło dofinansowanie?

Dofinansowanie dotyczyło pomocy dla rolników, która miała być wsparciem w pozbyciu się z dachów szkodliwego azbestu. O dofinansowanie mógł starać się każdy, kto posiada ubezpieczenie społecznie rolników oraz ma nadany numer ewidencji producentów rolnych. Innym warunkiem było także posiadanie tytułu własności lub współwłasności do budynku, z którego planowane było usuniecie azbestu. Dodatkowo w naborze mogli zabrać także udział inni beneficjenci dopłat bezpośrednich.

Ile wynosiło dofinansowanie?

Dofinansowanie w tym programie miało wynosić 40 złotych do każdego m2. Powierzchnia maksymalna do której można było otrzymać wsparcie wynosiła 500 m2. Rolnik mógł więc uzyskać nie więcej niż 20 tysięcy złotych, a na etapie składania wniosków można się było starać o przyznanie zaliczki, która wynosiła 50%.

Bernat Patrycja

Na podst: WIR/NIK/GEOAZBEST

Fot: geoazbest/ canva

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. listopad 2024 20:51