StoryEditor

Spada liczba pszczelarzy i spożycie miodu w UE. Jak radzi sobie z tym Polska?

W wielu krajach Unii Europejskiej spada liczba pszczelarzy oraz spożycie miodu. Jakie są główne przyczyny tak niekorzystnej sytuacji pszczelarzy? Jak na tym tle wypada Polska?

17.10.2024., 14:47h

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w którym uczestniczył prof. Zbigniew Kołtowski ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Podczas spotkania wiele delegacji z krajów Unii Europejskiej zwracało uwagę na regres w pszczelarstwie co jest związane z niekorzystaną sytuacją pogodową oraz trudną sytuacją rynkową. W wielu krajach UE spada liczba pszczelarzy oraz spożycie miodu.

– Na szczęście na tym tle sytuacja w Polsce jak na razie wygląda całkiem dobrze. Cieszy też fakt, że rośnie liczba rodzin pszczelich, która obecnie wynosi 2,3 mln. Ale np. delegacja węgierska zwróciła uwagę, że pszczelarze z tego kraju mają ogromny problem ze sprzedażą miodu akacjowego, który jest węgierską specjalnością, wiąże się to napływem taniego towaru z Chin do UE – powiedział prof. Zbigniew Kołtowski.

Rynek miodu w Polsce

Z przekazanych przez polskich ekspertów do Copa-Cogeca informacji wynika, że średnia cena za kilogram miodu w Polsce wynosi:

  • w sprzedaży bezpośredniej 8 – 10 euro/kg,
  • w sprzedaży hurtowej 3 euro/kg.

Wyższe ceny notują miody odmianowe. Rośnie też krajowa produkc...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.
Zaloguj się, by czytać dalej.
Jeśli nie masz jeszcze konta na naszym portalu, zarejestruj się bezpłatnie i czytaj artykuły dla zalogowanych użytkowników.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 16:13