Nie dalej jak dwa dni temu pisaliśmy o tym, że pozostało już niewiele czasu do finalizacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską, a krajami Mercosur.
Niestety w dalszym ciągu żadne z obaw, które wnoszą rolnicy, nie zostały rozwiązane. Panaceum jakie zaproponowała UE to powstanie Funduszu kompensacyjnego, który ma uspokoić środowisko rolnicze. Więcej o tym TUTAJ: Rolnicy nie chcą umowy o wolnym handlu, a UE proponuje stworzenie nowego funduszu. Czy KE zawalczy o sprawiedliwy handel produktami rolnymi?
Polscy rolnicy nie chcą umowy o wolnym handlu
Nastepnego dnia 23 października do Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Mirosława Maliszewskiego wystosowano pismo w imieniu polskich organizacji rolniczych i branżowych, w którym widnieje prośba o zwołanie posiedzenia komisji rolnictwa poświęconej umowie pomiędzy krajami UE, a Mercosur.
- Europejscy producenci znajdują się w tragicznej sytuacji, co jest konsekwencją wzrostu kosztów produkcji, trwających konfliktów geopolitycznych i kryzysu cenowego, który jest częściowo spowodowany także importem produktów z krajów trzecich – zaznaczono w piśmie.
W piśme wyliczono jakie ilości produktów rolnych zostaną wprowadzone na rynek:
- 99 000 ton mięsa wołowego,
- 180 000 ton mięsa drobiowego,
- 3,4 milion a ton kukurydzy,
- 180 000 ton cukru oraz 8,2 miliona hektolitrów biopaliw.
Te ilości stwarzają ogromne zagrożenie funkcjonowania i rentowności polskich gospodarstw.
Marcosur wywoła ponowne protesty rolników
Nie tylko polscy rolnicy są przeciwni podpisaniu umowy o wolnym handlu. Jak informuje portal topagrar.com, od połowy listopada rolnicy we Francji chcą ponownie wyjść na ulice i protestować.
Organizacja Młodych Rolników ogłosiła we wtorek 22 października 2024 roku, że od połowy listopada ponownie będzie prowadzić protesty w całej Francji. Według Organizacji Młodych Rolników kwestia Mercosuru przelała czarę goryczy i obawiają się, że porozumienie osłabi konkurencyjność krajowych przedsiębiorstw na rynku.
FNSEA i Organizacja Młodych Rolników wraz z innymi stowarzyszeniami rolniczymi zwróciły się do rządu, aby ten całkowicie wstrzymał negocjacje w sprawie porozumienia Mercosur.
W przypadku funduszu kompensacyjnego dla rolników, o którym mowa obecnie w Brukseli, stowarzyszenia mówiły podobnym głosem co polscy rolnicy: „Oznaczałoby to sprzedaż naszego rolnictwa i narażenie dalszego istnienia naszych przedsiębiorstw" stwierdza wspólne oświadczenie.
Bernat Patrycja
Fot: Canva