StoryEditor

WYDŁUŻONY termin na płyty obornikowe. Ale nie dla każdego rolnika

Ostatnio pisaliśmy o tym, że powoli kończy się termin na wykonanie płyt obornikowych. Czas został jednak wydłużony, ale nie dla wszystkich.

Płyty obornikowe - do kiedy termin?

Mimo wielu apelów, czy to instytucji rolniczych, czy samego Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego do tej pory Ministerstwo Iinfrastruktury nie przedłużyło terminu na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do sugerowanej daty 2027 roku.

Dlatego na ten moment obowiązuje data 31 grudnia 2024, aby spełnić te wymogi. Za niewywiązanie się z tego punktu programu azotanowego grozi kara finansowa i to niemała.

Zobacz także: Czy płyta obornikowa musi się znajdować na dzierżawionym gruncie?

Jednak jak się okazuje, data ta nie dotyczy wszystkich.

Redaktor portalu tygodnik-rolniczy.pl Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz, zwróciła się do ministrestwa rolnictwa, o to jaką odpwiedź uzyskała: 

- Uprzejmie informujemy, że zgodnie z rozdziałem 1.4. Warunki przechowywania nawozów naturalnych oraz postępowanie z odciekami, ust. 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”(1) – tzw. program azotanowy – podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP, dostosują powierzchnię lub pojemność posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym w terminie do dnia 31 grudnia 2024 r. Pozostałe gospodarstwa muszą być już dostosowane do opisywanych wymogów.

Mając na względzie trudną sytuację ekonomiczną w gospodarstwach rolnych spowodowaną m.in. konsekwencjami pandemii, wojny na Ukrainie, destabilizacją rynków rolnych, resort rolnictwa zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Infrastruktury, które sprawuje wiodącą rolę we wdrażaniu przepisów dyrektywy azotanowej, ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne(2) oraz aktów wykonawczych do tej ustawy o podjęcie pilnych prac zmierzających do wydłużenia przyjętych dotychczas terminów na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. W związku z powyższym MRiRW uprzejmie informuje, że aktualne informacje na temat obecnego etapu prac nad wprowadzeniem wydłużenia terminu na dostosowanie posiada wiodące w sprawie Ministerstwo Infrastruktury.

Niezależnie od powyższego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w wystąpieniu skierowanym do Komisarzy ds. Rolnictwa Unii Europejskiej oraz ds. Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa przekazał informacje dotyczące potrzeby wydłużenia w Polsce przyjętych dotychczas terminów na dostosowanie powierzchni/pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych oraz zwrócił się z prośbą o akceptację planowanych rozwiązań. Obecnie trwają ustalenia robocze z Komisją Europejską co do możliwości oraz zakresu wprowadzania proponowanych rozwiązań.

image

Przechowywanie nawozów naturalnych! Ostatni moment na dostosowanie powierzchni. Jakie kary dla rolnika za niespełnienie wymogów?

Dla kogo przedłużony termin na dostosowanie płyt obornikowych?

- Jednocześnie informujemy, że na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ustawie z dnia  1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw(3) tzw. specustawa powodziowa, dla rolników poszkodowanych w powodzi z września 2024 r. wydłużono do dnia 31 grudnia 2027 r. termin na dostosowanie powierzchni lub pojemność miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w programie azotanowym. Ponadto poszkodowani będący podmiotami prowadzącymi chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich, których gospodarstwa lub grunty rolne są położone na obszarze, na którym wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, która miała miejsce we wrześniu 2024 r.  zostali zwolnieni, do dnia 31 grudnia 2025 r., z opłat nakładanych na podstawie art.109 ustawy - Prawo wodne, z tytułu przechowywania nawozów naturalnych, prowadzenia dokumentacji niezgodnie z programem azotanowym oraz za brak planu nawożenia azotem.

Kto musi wykonać płytę obornikową do 31 grudnia 2024 r.?

Zatem obecnie do 31 grudnia 2024 r. obowiązek wykonania płyty obornikowej nadal dotyczy wszystkich rolników prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej, lub równej 210 DJP. Jak podkreśla MRiRW, pozostałe gospodarstwa powinny być już dostosowane do opisywanych wymogów.

 

Redakcja topagrar.pl zwróciła się również w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury. Otrzymaną odpowiedź, opublikujemy na naszej stronie.

 

Bernat Patrycja/ Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Fot: Szymańska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 11:31