StoryEditor

Jesienne zwalczanie mszyc w zbożach. Jakie substancje są zarejestrowane?

Walkę z mszycami w zbożach powinniśmy zacząć już jesienią. Ta wiosna pokazała, że osłabione przenoszonymi przez nie wirusami łany długo startowały i były niewyrównane.

06.09.2024., 09:15h
Z tego artykułu dowiesz się:

Czym chronić zboża jesienią? Zarejestrowane substancje

Termin jesiennego zabiegu na mszyce

Niestety, tej wiosny na wielu plantacjach jęczmienia ozimego mieliśmy powtórkę z rozrywki, jeśli chodzi o wirusy. Wszystko przez brak lub nieskuteczną ochronę jesienną przed mszycami, będącymi wektorami wirusów, w tym najgroźniejszego – wirusa żółtej karłowatości jęczmienia.

Zobacz także: Żadnych kompromisów w odchwaszczaniu zbóż. Co na maka i chabra?

Tegoroczna wiosna była na początku mokra i zimna, więc rośliny nie spieszyły się ze wznowieniem wegetacji (szybko wystartowały później). W niektórych łanach jęczmienia widać było wyraźnie zróżnicowanie we wzroście roślin. Przyczyną z jednej strony było duszenie się korzeni przez nadmiar wody, ale z drugiej porażenie przez wirusa. Sam fakt opóźnienia w rozwoju to nie tylko strata w plonie, ale też utrudnienie w prowadzeniu takiej plantacji. No bo jak w roślinach na różnym etapie rozwoju stosować chociażby regulatory wzrostu?

Czym chronić zboża jesienią?

Można temu zapobiec przez odpowiednią ochronę jesienną przed mszycami. Najważniejsze jednak, żeby j...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 18:35